Na podzim už začíná krása květin pomalu opadávat, ale některé rostliny jsou naopak nejkrásnější právě tehdy. Patří mezi ně například vřesy, které s sebou přinášejí nádech romantiky a celou zahradu oživí až do doby prvního sněhu.
Vřesy jsou pro okrasnou zahradu ideální. Nepotřebují žádné okopávání, stříhání ani vydatné zalévání. Stačí jim připravit vhodné podmínky pro zdravý a silný růst už při výsadbě a později se o ně nemusíte starat skoro vůbec.
Bez kyselé půdy vřesy a vřesovce neporostou
Vřesy a jejich příbuzní vřesovce mají jen jednu nevýhodou. Tou jsou poměrně specifické požadavky na půdu. Na většině zahrad je půda spíše zásaditá, ale vřesy vyžadují spíše kyselou. Pokud ji nemají, živoří a postupně odumírají. Jestliže nebydlíte v blízkosti jehličnatého lesa, můžete vřesům poskytnou vhodné podmínky alespoň lokálně.
Tvorba vyvýšeného záhonu
Vyvýšený záhon působí na zahradě velmi pěkně. Je ale trochu náročný na výstavbu a navíc se musí po několika letech obnovit. Jak vytvořit vyvýšený záhon pro zahradní vřesoviště vám ukážeme na následujících řádcích.
- Rozmyslete si, z jakého materiálu bude zhotovené bednění. Vhodné jsou cihly, kameny, kulatina nebo dřevěná prkna. Materiál by měl vydržet alespoň 6 let, což je doba, po které je obvykle třeba vyměnit část půdy a celý záhon tak omladit.
- Vyměřte si základní půdorys záhonu a v jeho obvodu vykopejte zeminu do hloubky 20-25 cm.
- Po obvodu usaďte zvolené bednění a zabezpečte jej proti sesuvu.
- Do spodní části umístěte drenáž z kamenů s netkané textilie, která zamezí styku s okolní půdou.
- Celý záhon vyplňte vhodnou zeminou tak, aby v horní části tvořila mírný kopeček – při zelévání si bude postupně sedat a tímto krokem předejdete brzkému dosypávání.
- Zasaďte vřesy a další vhodné rostliny.
- Záhon posypte mulčem a mírně zalijte.
Tvorba zapuštěného záhonu
Vřesy můžete od okolního prostoru oddělit i opačným způsobem – díky zapuštěnému záhonu. Opět stačí několik jednoduchých kroků.
- Vyznačte si obrysy záhonu a vykopejte zeminu do hloubky 40-50 cm.
- Pokud je původní půda neutrálního charakteru, vytvořte drenáž z vrstvy kamenů a netkané textilie. V případě zásadité půdy použijte perforovanou folii a 10 centimetrů vysokou vrstvu hrubého štěrku.
- Záhon vysypte vhodným substrátem.
- Vysaďte rostliny a mírně zalijte.
TIP: Můžete zakoupit zeminu určenou přímo pro pěstování vřesovištních rostlin nebo si vytvořit vlastní smícháním stejných dílů rašeliny, zahradnické zeminy a písku.
Výsadba vřesů má svá pravidla
Vřesy a vřesovce jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích. Od světle růžových až po sytě oranžové, fialové nebo bílé. Aby jejich barevný efekt vynikl, sázejte vedle sebe vždy několik rostlin stejného druhu a to vzdálenosti zhruba 25 cm.
Aby okolo neprorůstal plevel, použijte vrstvu mulčovací kůry. Zpočátku zalévejte vydatněji, po měsíci zálivku zmírněte. Rostliny už budou zakořeněné a hrozilo by jim uhnívání kořenů. Vodu používejte měkkou, nejlépe dešťovou.
Přidejte odpověď