Pokud doma či na chalupě používáte vodovodní filtr nebo úpravnu vody, jistě víte, že je nutné se o tato zařízení starat a pravidelně měnit filtrační vložku. Tuto práci přitom zvládne bez problémů i méně zručný kutil. Poradíme vám, jak na to.
Seznamte se s filtrem na vodu
Kvalita pitné vody v ČR může značně kolísat. Voda z obecního vodovodu je sice přísně hlídaná a dezinfikována, je ale taky plná chloru a dalších chemikálií, které rozhodně nesvědčí vašemu zdraví. Voda z vlastních zdrojů zase obsahuje mechanické nečistoty, chemikálie, které prosakují z půdy a srážek, ale i různé mikroorganismy, které způsobují závažné nemoci.
Filtrování vody je proto v případě vlastních zdrojů zcela nezbytné, v případě vody z vodáren přinejmenším doporučené. Je tedy rozdíl mezi filtrem na pitnou vodu z vodáren a filtrem na vodu ze studny, který musí splňovat přísné parametry.
Domácí filtr na vodu je poměrně jednoduché zařízení. Aby ovšem správně plnil svůj účel, vyžaduje údržbu. Nejdříve si ukážeme, jak vůbec filtr na pitnou vodu funguje. Filtr se skládá z:
- těla filtru,
- jímky,
- filtrační vložky,
- podle typu filtru dále z těsnění, šroubení, úchytky apod.
Právě filtrační vložka zajišťuje samotnou filtraci. Pro každý druh nežádoucích příměsí přitom existují jiné filtrační vložky. Filtr na mechanické nečistoty má místo vložky filtrační sítko, které je nutné pravidelně čistit proplachem. U ostatních druhů filtrů se musí měnit filtrační vložka, přičemž interval výměny určuje výrobce.
Nejčastější druhy filtrů na vodu: který vybrat?
Výběr vhodného filtru na vodu není jednoduchá věc. Žádné univerzální řešení totiž neexistuje, vždy musíte vycházet z profesionálního rozboru pitné vody ve vaší domácnosti. Srovnáním naměřených a doporučených hodnot pak zjistíte, jaké látky mají ve vaší vodě nadlimitní koncentraci. Podle toho pak vyberte vhodnou kombinaci filtrů a úpraven vody. Pokud byste totiž z vody filtrovali látky, jejichž koncentrace je v neupravené vodě přiměřená, mohli byste si způsobit více škody než užitku.
Mezi nejčastější druhy filtrů patří filtry na mechanické nečistoty a filtry s aktivním uhlím. Jejich kombinace vyřeší většinu problémů s pitnou vodou. Uhlíkové filtry na vodu zachytí nežádoucí chemikálie a dezinfekce, a navíc zlepšují chuť vody a odstraňují zápach.
Pro další specifické druhy nežádoucích příměsí pak existují změkčovače vody neboli filtry na tvrdou vodu, filtry na železitou vodu, filtry s anexovou náplní pro odstranění dusičnanů a dusitanů z vody apod. Při silně znečištěné vodě je vhodné umístit i tzv. předfiltr, který zachytí největší nečistoty. Různé filtry a úpravny vody přitom můžete spojit do jednoho zařízení, tzv. kombinovaného filtru.
Všechny filtrační vložky mají omezenou životnost
Bez ohledu na to, pro jaký druh nečistot je daný filtr určený, vždy vyžaduje pravidelnou výměnu filtrační vložky. Pokud výrobce neurčí jinak, je ideální frekvence výměny jednou za 6 měsíců. Po této době totiž většina filtračních vložek ztrácí svou účinnost.
Záleží ovšem také na vytížení filtru, kvalitě neupravené vody a dalších faktorech. Stav vložky můžete u některých typů odhalit i pouhým pohledem – pokud je vložka již viditelně znečištěná, je čas na výměnu. Pokud navíc pozorujete zhoršenou kvalitu vody, neváhejte a vyměňte filtrační vložku ihned.
Kombinovaný filtr na vodu Honeywell. Zdroj: Bola.cz
Jak na výměnu filtrační vložky
Jak jsme již psali v úvodu, výměnu filtrační vložky zvládne hravě svépomocí i méně zručný kutil. Navíc nebudete potřebovat ani žádné speciální nářadí, vystačíte si s hadrem nebo kýblem, případně s klíčem na odšroubování filtru.
Postup výměny filtrační vložky je následující:
- Vypněte přívod vody pomocí ventilů před filtrem i na výstupu.
- Pod filtr umístěte kýbl nebo hadr.
- Odšroubujte filtr (manuálně nebo pomocí klíče). Při deinstalaci dochází k úniku menšího množství vody, kterou zachytí právě hadr nebo kýbl.
- Z filtru vyjměte filtrační vložku a nahraďte ji novou.
- Poté filtr s těsněním přišroubujte zpět.
- Otevřete ventily a vodu můžete opět začít používat.
Nezanedbávejte údržbu filtrů a užívejte si zdravou filtrovanou vodu.
Přidejte odpověď