Výběr nového dalekohledu: Záleží na mnoha prvcích

Pokud rádi chodíte do lesů a obecně přírody pozorovat zvěř či floru, jistě se vám bude hodit alespoň trochu kvalitní dalekohled. Investice do něj nemusí být ani nijak vysoká, vždy je ale dobré si dát pozor alespoň na několik základních parametrů, aby tato pomůcka v praktickém využití měla nějaký smysl.

V první řadě se rozlišují dalekohledy dle toho, zda jsou určené pro obě oči, nebo mají jen jeden zorník. Lepší variantou jsou bezesporu binokulární dalekohledy, protože umožňují pozorovat objekty v dálce v maximálně plastickém provedení, neboť je zapojen celý párový smysl, v tomto případě samozřejmě zrak.

Světelnost a odraz světla

Při výběru nového dalekohledu je určité dobré si všímat světelnosti. Kvalitní produkty dokážou zajistit komfortní podmínky pro sledování i za zhoršené viditelnosti. V tomto směru jsou na tom velmi dobře dalekohledy značky FOMEI, které jsou oblíbené u mnoha lovců a profesionálních myslivců. Mají totiž zabudovanou unikátní technologii s označením HTC, což je zkratka anglického spojení slov High Transmission Coating. Zajišťuje nejen optimální podmínky v šeru, ale rovněž snižuje odraz světla, což je častým nešvarem v případě laciných a nekvalitních dalekohledů. Zmíněná značka se zaměřuje ještě na puškohledy, které rovněž ocení především myslivci a lovci.

Hmotnost

Kromě technických záležitostí je rozumné zvážit, jak objemný a hlavně těžký by váš nový dalekohled měl být. V současnosti se už dalekohledy vyrábějí z velmi lehkých materiálů, takže ani na první pohled robustní binokulární modely neváží více než 1 kilogram. Záleží však samozřejmě například na optice, jež celkovou hmotnost do značné míry ovlivňuje.

Ostření a přibližování

U dalekohledu si všímejte ještě alespoň minimální ostřicí vzdálenosti. Špičkové modely dokážou perfektně ostřit už na vzdálenost kolem 2 – 3 metrů. Dalším parametrem je pak schopnost přiblížení. Laici se spokojí se zhruba desetinásobným přiblížením, profesionálové pak mohou zvolit ještě efektivnější modely.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.