Účinné hnojení zahrady bez chemie

Hnojení bez chemie není vůbec složité, pixabay.com

O tom ,že chemické hnojení vyčerpává a ničí půdu, se mluví už velmi dlouho. Jen málokomu z nás se s tím ale chce něco dělat. Přitom vyživování rostlin přírodními hnojivy je levnější a téměř bezpracné. Začít můžete už u obyčejného kompost.

Majitelé dostatečně velkého a správně  udržovaného kompostu si mohou gratulovat. Stačí, když každý rok posypou své záhonky novou čerstvou vrstvou výživné zeminy, a o hnojení je na celou sezónu postaráno. Kompost ale musí zrát z těch správných ingrediencí, jen s posekanou trávou a shrabaným listím si nevystačíte. Je potřeba přidávat i co největší množství jiných rostlinných zbytků, například odřezků z kuchyně. Vyhýbejte se naopak nemocným nebo napadeným rostlinám, zbytkům jídla a plevelům se semeny. Ty totiž mohou na záhonu vyklíčit i za mnoho let.

Dobře uzrálý kompost nasypte na jaře na záhony ještě předtím, než začněte s pěstováním květin nebo zeleniny. Na 1m2 záhonu nasypte přibližně jeden litr kompostované zeminy. Obsypat můžete i okolí ovocných stromků nebo keřů. Aby byly živiny z půdy co nejlépe využity, vyhněte se pěstování zeleninových monokultur. Raději k sobě sázejte rostliny, které potřebují k životu rozdílné niky. Ideální je například výsadba kořenové zeleniny spolu s mělce kořenícími listovými saláty nebo špenátem.

Hnojení bez chemie není vůbec složité, pixabay.com
Hnojení bez chemie není vůbec složité, pixabay.com

Nejrychlejší hnojení? Zkuste výluhy

Organicky a bez chemie ale lze hnojit i zahrádku, která byla založena teprve letos a žádný pořádný kompost ještě nemá. Budete potřebovat zhruba 1 kilo čerstvé zelené nati (nebo 250 gramů sušené), kterou naložíte do 10 litrů čisté vody na celých 14 dní. Dobře se hodí například přeslička, kostival nebo kopřivy.

Vzniklý rostlinný extrakt dodá rostlinám komplexní výživu a přiměje k růstu jak nadzemní tak i kořenovou část. Výluh z přesličky navíc rostliny chrání před houbovými chorobami a dodává jim potřebnou vitalitu. Dobře funguje i zkvašený slepičí trus, který při zalévání naředíte v poměru 1.10. Jeho zbytky můžete klidně zpracovat v kompostu.

Zelené hnojení po sezóně

Ani na konci sezóny nemusí vaše záhony ležet ladem. Stačí na ně vysít některé z rychle rostoucích rostlin, které ve svých kořenech a zásobních hlízách dokáží zadržovat dusík z půdy. Před jarní výsadbou poté stačí vzešlé sazeničky posekat v co nejnižší výšce a rostlinné zbytky spolu s kořeny zapracovat zpátky do půdy, na kterou můžete ihned vysévat zeleninu nebo květiny.

Použít lze i tzv. zrychlené zelené hnojení, při kterém vyséváte mladé rostlinky až na jaře. Aby rostliny rychle vzešly, namočte semena přes noc do vlažné vody. Zelené hnojení je hotové zhruba po třech týdnech. Opět stačí zapracovat začít pěstovat vaše oblíbené plodiny.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.