Ať už finišuje s podzimním úklidem nebo se teprve chystáte na ten předvánoční, určitě vám přijde vhod sbírka návodů a tipů, která vám pomohou se poprat i s těmi nejodolnějšími skvrnami, případně poradí, jak čistit některé netradiční materiály například dřevo nebo proutí.
Čištění čalounění
Skvrny z čalounění odstraníme díky pěně vytvořené ze saponátu, kterou vtíráme jemným kartáčem do látky a následně okamžitě vysušujeme Čalounění se nikdy nesmí přemokřit!
Inkoustové skvrny na koberci
Jestliže se vám podařilo rozlít inkoust, rychle si připravte vodu smíchanou s citrónovou šťávou nebo kyselinou citrónovou. Ještě čerstvou skvrnu rychle vydrhněte, pak koberec ještě opláchněte čistou horkou vodou a nakonec dobře vysušte.
Kožený nábytek
Pro vyčištění a obnovení lesku koženého nábytku použijte směs oleje a octa (1:1), a posléze ho vyleštěte flanelovou látkou.
Lesklý nábytek
Nemusíte utrácet za drahou chemii, postačí vám lněný nebo olivový olej smíchaný s několika kapkami lihu. A pak už stačí jen leštit.
Leštěný nábytek – skvrny
Skvrny z lesklého povrchu snadno odstraníte díky směsí vytvořené z kuchyňského oleje a soli nebo cigaretového popela. Hotovou kašičku nechte chvíli působit a pak místo dočištěte hadříkem. Opakujte podle potřeby.
Nábytek z přírodního dřeva
Na očistu přírodního dřeva bez povrchové úpravy bohatě postačí teplá voda, mýdlo a jemný kartáček. Očištěný nábytek nechte dobře oschnout. Nikdy na něj nepoužívejte přípravky proti usazování prachu nebo jinou chemii, mohly by zanechat nepříjemné skvrny.
Nový koberec
Pořídíte-li si domů nový koberec, měli byste být v prvních třech měsících obzvláště opatrní. To je totiž doba, po kterou je ho třeba tzv. ušlapat, aby nedocházelo k uvolňování některých vláken. Během této doby ho čistěte pouze jemným vysáváním nebo zametáním. Rozhodně ho nevyklepávejte ani nedrhněte, není-li to opravdu nezbytné. Můžete tak jeho životnost znatelně snížit.
Ovocné skvrny
V domácnostech s malými dětmi stálý problém. Skvrny od ovoce je třeba co nejrychleji posypat solí nebo vysát savým papírem. Pak zbývá dočištění jemným pracím prostředkem nebo saponátem.
Pozlacené rámy
Na očištění pozlacených rámů po babičce použijte syrovou cibuli. Překrojenou cibulí důkladně přetřete povrch rámů a její zbytky ihned odstraňte suchým hadrem nebo jemným saponátem.
Prach v koberci
První letošní sníh je ideální příležitostí pro vaše koberce – zbaví je prachu a oživí jejich barvy. Stačí vzít koberec a položit ho horní stranou na čerstvý prašan. Za hodinu ho seberte a důkladně vyprašte. Bude jako nový.
Barvy můžete oživit také octovou vodou (1 díl octa na čtyři díly vody), kterou vkartáčujete do koberce a necháte uschnout. Pak stačí vyluxovat a je hotovo.
Proutí v interiéru
Čištění výrobků z proutí snadno zastane slaná voda, do které předměty nakrátko ponoříte nebo ji nanesete pomocí ostřikovače. Na závěr dobře osušte.
Rezavé skvrny
Skvrny od rzi například z vany ale i dalšího vybavení spolehlivě odstraní kyselina citrónová. Pomůže i voda smíchaná s octem nebo kašička připravená z vody a prášku na pečení. Vše nechte chvíli působit a nakonec povrch opláchněte studenou vodou.
Skvrny na koberci neznámého původu
Našli jste po párty na koberci podivnou skvrnu a vůbec netušíte, od čeho by mohla být? Použijte prostředek na mytí oken – nastříkejte, nechte chvíli působit a poté místo vytřete čistým hadrem dosucha.
Vosk na koberci
Vánoční pohroma každý rok přidělá vrásky stovkám hospodyněk a přitom stačí použít jednoduchý trik – z obou stran koberce přiložte savý papír a mírně ho nahřejte žehličkou. Vosk se začne rozpouštět a vsakovat do papíru. Ten pravidelně obměňujte.
Zbytky vápna a sádry
Pozůstatky po stavební činnosti v bytě nejlépe odstraní voda smíchaná s octem v poměru 1:1.
Přidejte odpověď