Štěrkový záhon a rozkvetlá dlažba – jak na jedinečné oživení zahrady?

Ve spárách se bude nejlépe dařit netřeskům, pixabay.com

Udržovaná a pečlivě okopávaná zahrada je krásná, ale stačí se jeden víkend neukázat doma a plevely se začnou šířit neuvěřitelnou rychlostí. Mulčované záhony nejsou vhodné pro každého a navíc mnoho lidí odrazuje jejich charakteristická čpavá vůně.

Štěrkové záhony nebo dekorativně osázená dlažba si s plevely poradí i během vaší delší nepřítomnosti a vypadají skvěle za všech okolností. Jejich založení je sice o něco pracnější než u běžného záhonu, ale vynaložená energie se vám později mnohonásobně vrátí.

Cílené osázení rostlinami může dát dlažbě novou tvář, pixabay.com
Cílené osázení rostlinami může dát dlažbě novou tvář, pixabay.com

Kvetoucí dlažba je dekorativní i užitečná

Všichni majitelé dlažby na příjezdové cestě nebo na zahradních chodníčcích se dříve nebo později musejí potýkat s nevítanými rostlinnými návštěvníky, kteří prorůstají spárami a mohou časem celé dílo úplně zničit. Odstraňovat každý měsíc odolné náletovky z miniaturních spár není nic příjemného. Mnohem lepší proto bude, když v nich rostlinám růst dovolíte, ale jen těm, které tu chcete mít sami.

Rozkvetlá dlažba v pěti snadných krocích

 1. Odstraňte ze spár všechen plevel. Speciální škrabka vám ušetří hodně námahy, ale vystačíte si i se zednickou špachtlí. Pokud chcete, aby bylo celé dílo dokonalé, omyjte nakonec dlažbu proudem z wapky.
 2. Spáry vyplňte hlínou a pískem smíchanými v poměru 1:2. Směs trochu udusejte.
 3. Do největších spár a tam, kde se všechny kříží vysaďte vhodné rostliny. Vybírejte sazeničky s co nejmenším balem, které do škvír snadno vmáčknete.
 4. Zeminu trochu přitlačte a do všech spár nasypte drobné kamínky.
 5. V případě, že je poškozená celá dlaždice, můžete ji opatrně vyjmout a místo ní vysadit větší rostlinu. Toto řešení rozkvetlou dlažbu velmi zpestří.
Rostliny vhodné mezi dlažební kostky se hodí i k osázení zídek a kamenů, pixabay.com
Rostliny vhodné mezi dlažební kostky se hodí i k osázení zídek a kamenů, pixabay.com

K osazování spár mezi dlaždicemi použijte odolné suchomilné druhy, kterým nevadí ani občasné sešlapávání. Dařit se tu bude i některým bylinkám, které využijete v kuchyni. Použít můžete tymián, mateřídoušku nebo popenec břečťanolistý, líbit se tu bude také netřeskům, lomikamenům, rozchodníkům, úrazníku nebo zběhovci plazivému.

TIP: Popenec se skvěle hodí do polévek nebo teplých omáček, z netřesku zase vykouzlíte osvěžující limonádu. Stačí dva nebo tři lístky překrojit napůl a zalít sklenkou studené vody.

Lomikámen v létě krásně kvete, pixabay.com
Lomikámen v létě krásně kvete, pixabay.com

Štěrkový záhon nevyžaduje téměř žádnou péči

Určitě vás potěší, že dobře založený štěrkový záhon si na dlouhou dobu poradí s plevely, aniž byste mu museli věnovat jakoukoliv péči. Snad jen kromě občasného odfoukání navátého listí. Potěší také všechny, kteří nechtějí mít po několika letech z úhledného záhonky šlechtěnou džungli. Díky kamínkovému povrchu se totiž jednou vysazené rostliny déle rozmnožovat nemohou a to ani díky výhonkům nebo podzemním oddenkům.

Ve štěrkových zahradách se nejlépe daří suchomillným rostlinám, flickr.com
Ve štěrkových zahradách se nejlépe daří suchomillným rostlinám, flickr.com

Jak na štěrkový záhon v šesti krocích

 1. Ohraničte si záhon a na jeho ploše vyryje hlínu asi 20 centimetrů do hloubky.
 2. Vnitřní prostor vyložte netkanou textilií a to tak, aby vedla až na povrch. Po stranách ji pak zajistěte kameny nebo dřevem. Tím zabráníte prorůstání plevelů z okolí.
 3. Připravte si sterilní zeminu obohacenou o hnojivo a hrubý písek nebo keramzit, který zajistí dostatečnou propustnost. Záhon s ní naplňte až po okraj.
 4. Hlínu mírně přitlačte a povrch záhonu potáhněte dalším pásem netkané textilie, který upevníte ve stejných bodech jako tu předchozí.
 5. Nyní na záhon nasázejte květiny. Ve vhodném místě vždy textilii nastřihněte do kříže a zasaďte rostlinu.
 6. Nakonec přidejte dekorativní povrch ve formě štěrku nebo zajímavě tvarovaných oblázků.
S barevností použitého štěrku si můžete libovolně pohrát, pixabay.com
S barevností použitého štěrku si můžete libovolně pohrát, pixabay.com

Při osazování štěrkového záhonu se poohlédněte hlavně po suchomilných trvalkách a skalničkách, mezi kterými nechybí ani některé oblíbené aromatické rostliny. Namátkou můžeme jmenovat svatolinu, pryšec chvojku, levanduli, šater, úrazník, netřesk, šantu kočičí, mateřídoušku, šalvěj nebo různé druhy okrasných trav.

TIP: Štěrkový záhon čas od času zkontrolujte, protože náhodné semínko se čs od času uchytit může. Pečlivě také odstraňujte staré listí a rostlinné zbytky.

I takto může vypadat štěrkový záhon, mountpleasantgranary.com
I takto může vypadat štěrkový záhon, mountpleasantgranary.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.