Připravte svou sekačku na zimní spánek

Zbytky paliva je nejlepší odstranit, freestockphotos.com

Teplé říjnové dny jsou pro většinu z nás poslední příležitostí k provětrání sekačky a umravnění bujícího trávníku. Pokud však na zimu svého zahradního pomocníka jen tak zastrčíme do kůlny, může se stát, že ho na jaře vůbec nenastartujeme. A jak tomu zabránit?

1.) Zkontrolujte kotouče

Před uklizením sekačky pečlivě očistěte kotouče od trávy a dalších rostlinných zbytků. Málokdo to ví, ale tyto nepatrné částečky mají v sobě značné procento vlhkosti a fungují jako katalyzátor koroze. Na jaře byste pak splakali nad výdělkem.

Pozornost věnujte všem druhům sekaček, pixabay.com
Pozornost věnujte všem druhům sekaček, pixabay.com

2.) Odčerpejte palivo

Co nejpečlivěji odstraňte zbytky paliva z nádrže. Tyto pozůstatky by mohly způsobit, že na jaře sekačku vůbec nenastartujete. Platí to obzvláště v případě, používáte-li levnou bionaftu s organickou příměsí, která zanáší motor. Další možností je vyjet nádrž až téměř do nula a poté vlít dovnitř čistou naftu nebo benzín. Ne vždy jsou ale snadno k sehnání. Do benzínu také můžete přimíchat stabilizátor paliva, který zabrání vzniku usazenin na motoru a karburátoru.

3.) Nabijte baterii

Pokud má vaše sekačka elektrický startér, nezapomeňte jí pořádně dobýt baterii. Ochráníte ji tím a navíc se s touto procedurou nebudete muset zdržovat před prvním jarním sečením.

I takhle to může s neudržovanou sekačkou dopadnout, flickr.com
I takhle to může s neudržovanou sekačkou dopadnout, flickr.com

4.) Vyměňte filtr

Pokud vlastníte benzínovou sekačku na trávu, je teď ta správná doba na výměnu filtru. Koneckonců měli byste to udělat 1x do roka a právě před zimou je k tomu ta nejlepší příležitost. Zabráníte tak vzniku usazenin v palivovém systému a vypouštění vysokých emisí do ovzduší.

5.) Údržba zahradního traktůrku

V případě sofistikovanější kosící techniky se připravte na trochu delší proces. Pozorně prohlédněte skelet, řemeny a nože a pokud je to třeba, vyměňte je. Pozornost věnujte také vzduchovým filtrům a synchronizaci pohybu všech kol. Pokud si na to sami netroufáte, zavezte traktůrek do servisu, kde se o profesionální přípravu na zimu postarají odborníci.

Skelet sekačky pečlivě očistěte od špíny a rostlinných zbytků, flickr.com
Skelet sekačky pečlivě očistěte od špíny a rostlinných zbytků, flickr.com

6.) Nabrušte nože

I když to mnoha případech na první pohled nevypadá, součástí pravidelné údržby zahradní sekačky je i nabroušení nožů. Nejenom, že díky tomu sekání zahrady urychlíte, ale také vylepšíte zdraví svého trávníku, protože roztřepená stébla trav jsou náchylnější ke vzniku houbových chorob. Ostré seříznutí vás ale těchto problémů zbaví.

7.) Očistěte skelet

Celou sekačku zbavte bahna a rostlinných zbytků. Volte raději mechanické odstranění mírně nevlhčenou textilií než silný proud vody. I pár kapek vody v ložiskách totiž dokáže způsobit nepříjemnou korozi.

Dobře nabroušené nože konce trávy netřepí, pixabay.com
Dobře nabroušené nože konce trávy netřepí, pixabay.com

8.) Sekačku příliš nenaklánějte

Se sekačkou vždy manipulujte tak, abyste měli dobrý přístup k její zadní části. Nikdy ji ale nepokládejte na bok, protože olej by se mohl dostat do válce. Pokud se vám to přece jen stane, vyčistěte filtr nebo přímo namontujte nový a několikrát motor naprázdno protočte, aby olej vytekl ven.

Dobře udržovaná zahradní sekačka vám bude bez problémů sloužit i 10-12 let. Podzimní péči proto určitě nepodceňujte.

A teď už nezbývá, než si zimu užít se vším všudy, pixabay.com
A teď už nezbývá, než si zimu užít se vším všudy, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.