Opravujeme sádrokarton a malířské přešlapy

Opravujeme sádrokarton a malířské přešlapy, pexels.com

Být domácím kutilem neznamená si jen čas od času dopřát chvilku radosti a vyrobit si něco milého a praktického. Mnohem častěji budou vaše schopnosti a dovednosti využívány pro různých haváriích a opravách v domácnosti. Oprava sádrokartonu nebo nepříjemné problémy vás už ale ode dneška nezaskočí. Stačí si pročíst náš jednoduchý návod, který vás jednotlivými problémy provede krok za krokem.

Trápí vás díra v sádrokartonu nebo odlupující se či poškozená malba? Díky nám si se vším snadno poradíte.

Díru v sádrokartonu zvládnete opravit sami

Sádrokarton je ve stavebnictví velmi oblíbený. Snadno se s ním manipuluje, je levných a rychle postavený. Jeho odolnost proti nárazům však bohužel není zdaleka taková, jak bychom očekávali. Sádrokarton bohužel není klasická stěna ale to neznamená, že musíte nadosmrti žít s dírou v koupelně nebo ji pracně maskovat obrázkem či poličkou. Ukážeme vám návod na záplatu se sádrokartonu, kterou zvládne připevnit opravdu každý.

Neviditelnou záplatu v sádrokartonu na první pohled nepoznáte, flickr.com
Neviditelnou záplatu v sádrokartonu na první pohled nepoznáte, flickr.com

Neviditelná záplata ze sádrokartonu

Nejdříve si připravte vhodný kus sádrokartonu, který nám poslouží jako záplata. Vyřízněte ho do pravidelného tvaru o něco většího, než je původní poškození. Pak tvar záplaty překreslete na zeď měkkou tužkou.

Vezměte si nůž na koberce a vyřízněte ve stěně otvor podle namalovaných linií. Okraje otvoru dobře začistěte.

Místo konstrukčních profilů můžete použít i dřevěné lišty, flickr.com
Místo konstrukčních profilů můžete použít i dřevěné lišty, flickr.com

Nyní připevněte k hornímu a dolnímu okraji otvoru konstrukční profily tak, aby bylo možné záplatu jednoduše přišroubovat. Připevněte k nim záplatu a vruty zapouštějte vždy těsně pod povrch sádrokartonu.

Nyní zakryjte spáry a vruty. Poslouží vám k tomu tmel, sádra nebo zpevňující pásky. Nakonec povrch upravte, nechte vytvrdnout a dolaďte malbou či nátěrem. Na první pohled nepoznáte, že se ve zdi nějaká záplata nachází.

 

Návody pro mistra malíře

Vymalovat místnost zvládne každý, ale někdy nás mohou zaskočit mnohem horší problémy, vedle kterých se ohánění štětkou a válečkem jeví jen jako nevinná dětská kratochvíle.

Nespotřebovali jste všechnu nátěrovou hmotu Zakonzervujte ji pod vodou, flickr.com
Nespotřebovali jste všechnu nátěrovou hmotu Zakonzervujte ji pod vodou, flickr.com

Jak na popraskaný strop

Drobné praskliny spraví obyčejná lékařská gáza přitisknutá na povrch a zamalovaná doztracena.

Hlubší díry (zhruba do jednoho centimetru) dobře vyplní akrylátový tmel, který následně přemalujeme.

Na větší praskliny už budeme potřebovat speciální sádrový roztok. Sádru rozmícháme ve vodě a přisypáváme sůl tak dlouho, dokud se nepřestane rozpouštět. Sůl zpomalí tuhnutí sádry, což nám poslouží při následném vmačkávání do praskliny. To uskutečníme za pomoci papírových ubrousků, které do směsí namočíme a prasklinu jimi vyplníme. Nakonec vše uhladíme sádrou nebo akrylátovým tmelem a zamalujeme.

Dalším způsobem zacelení prasklin ve stropech je experlit. Budeme potřebovat dva díly sádry, jeden díl jemného písku a tři díly experlitu, který koupíme ve stavebních potřebách. Smícháme, obarvíme trochou primalexu a naředíme vodou na hustou kaši. Tu naneseme na strop a necháme zavadnout. Pak ji otřeme vlhkým hadříkem a nakonec zamalujeme.

Trhliny ve stropě zalepí experlit i sádra, flickr.com
Trhliny ve stropě zalepí experlit i sádra, flickr.com

Co s plesnivou a špinavou omítkou

Vždy odstraníme otlučením nejenom inkriminované místo ale také vše v okruhu 20 centimetrů. Plesnivějící místa ošetříme fungicidními prostředky a znovu nahodíme.

 

Co s přebytečným nátěrem

Jen málokdy využijeme veškerou nátěrovou hmotu beze zbytku. Pokud ji chceme uložit, vždy pečlivě omyjeme víko, aby dovnitř po otevření nepadaly žádné nečistoty a na povrch nalijeme menší množství vody. Neprodyšně uzavřeme.

Odlupující se barva je častým malířským problémem, pexels.com
Odlupující se barva je častým malířským problémem, pexels.com

Jak na odlupující se malbu

Více barev na jedné zdi, které nám jako pozdrav zanechali předchozí malíři, může mít natolik odlišné povrchové napětí, že se nová malba začne jednoduše loupat. V takovém případě je nutné důkladně smýt zbytky všech klihových barev, stěnu oškrábat a natřít základovým nátěrem.

 

Jak se zbavit nečistot v nátěrové hmotě

Někdy ani přes veškerou snahu nedokážeme zabránit napadání špíny do nátěrové hmoty. Jestliže je to i váš případ, jednoduše ji přeceďte přes jemné sítko, které platí i na obávané žmolky.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.