Být domácím kutilem neznamená si jen čas od času dopřát chvilku radosti a vyrobit si něco milého a praktického. Mnohem častěji budou vaše schopnosti a dovednosti využívány pro různých haváriích a opravách v domácnosti. Oprava sádrokartonu nebo nepříjemné problémy vás už ale ode dneška nezaskočí. Stačí si pročíst náš jednoduchý návod, který vás jednotlivými problémy provede krok za krokem.
Trápí vás díra v sádrokartonu nebo odlupující se či poškozená malba? Díky nám si se vším snadno poradíte.
Díru v sádrokartonu zvládnete opravit sami
Sádrokarton je ve stavebnictví velmi oblíbený. Snadno se s ním manipuluje, je levných a rychle postavený. Jeho odolnost proti nárazům však bohužel není zdaleka taková, jak bychom očekávali. Sádrokarton bohužel není klasická stěna ale to neznamená, že musíte nadosmrti žít s dírou v koupelně nebo ji pracně maskovat obrázkem či poličkou. Ukážeme vám návod na záplatu se sádrokartonu, kterou zvládne připevnit opravdu každý.
Neviditelná záplata ze sádrokartonu
Nejdříve si připravte vhodný kus sádrokartonu, který nám poslouží jako záplata. Vyřízněte ho do pravidelného tvaru o něco většího, než je původní poškození. Pak tvar záplaty překreslete na zeď měkkou tužkou.
Vezměte si nůž na koberce a vyřízněte ve stěně otvor podle namalovaných linií. Okraje otvoru dobře začistěte.
Nyní připevněte k hornímu a dolnímu okraji otvoru konstrukční profily tak, aby bylo možné záplatu jednoduše přišroubovat. Připevněte k nim záplatu a vruty zapouštějte vždy těsně pod povrch sádrokartonu.
Nyní zakryjte spáry a vruty. Poslouží vám k tomu tmel, sádra nebo zpevňující pásky. Nakonec povrch upravte, nechte vytvrdnout a dolaďte malbou či nátěrem. Na první pohled nepoznáte, že se ve zdi nějaká záplata nachází.
Návody pro mistra malíře
Vymalovat místnost zvládne každý, ale někdy nás mohou zaskočit mnohem horší problémy, vedle kterých se ohánění štětkou a válečkem jeví jen jako nevinná dětská kratochvíle.
Jak na popraskaný strop
Drobné praskliny spraví obyčejná lékařská gáza přitisknutá na povrch a zamalovaná doztracena.
Hlubší díry (zhruba do jednoho centimetru) dobře vyplní akrylátový tmel, který následně přemalujeme.
Na větší praskliny už budeme potřebovat speciální sádrový roztok. Sádru rozmícháme ve vodě a přisypáváme sůl tak dlouho, dokud se nepřestane rozpouštět. Sůl zpomalí tuhnutí sádry, což nám poslouží při následném vmačkávání do praskliny. To uskutečníme za pomoci papírových ubrousků, které do směsí namočíme a prasklinu jimi vyplníme. Nakonec vše uhladíme sádrou nebo akrylátovým tmelem a zamalujeme.
Dalším způsobem zacelení prasklin ve stropech je experlit. Budeme potřebovat dva díly sádry, jeden díl jemného písku a tři díly experlitu, který koupíme ve stavebních potřebách. Smícháme, obarvíme trochou primalexu a naředíme vodou na hustou kaši. Tu naneseme na strop a necháme zavadnout. Pak ji otřeme vlhkým hadříkem a nakonec zamalujeme.
Co s plesnivou a špinavou omítkou
Vždy odstraníme otlučením nejenom inkriminované místo ale také vše v okruhu 20 centimetrů. Plesnivějící místa ošetříme fungicidními prostředky a znovu nahodíme.
Co s přebytečným nátěrem
Jen málokdy využijeme veškerou nátěrovou hmotu beze zbytku. Pokud ji chceme uložit, vždy pečlivě omyjeme víko, aby dovnitř po otevření nepadaly žádné nečistoty a na povrch nalijeme menší množství vody. Neprodyšně uzavřeme.
Jak na odlupující se malbu
Více barev na jedné zdi, které nám jako pozdrav zanechali předchozí malíři, může mít natolik odlišné povrchové napětí, že se nová malba začne jednoduše loupat. V takovém případě je nutné důkladně smýt zbytky všech klihových barev, stěnu oškrábat a natřít základovým nátěrem.
Jak se zbavit nečistot v nátěrové hmotě
Někdy ani přes veškerou snahu nedokážeme zabránit napadání špíny do nátěrové hmoty. Jestliže je to i váš případ, jednoduše ji přeceďte přes jemné sítko, které platí i na obávané žmolky.
Přidejte odpověď