Nadměrná vlhkost v ložnici a tipy, jak se jí zbavit

Nadměrná vlhkost v ložnici může negativně ovlivňovat naše zdraví – zhoršuje kvalitu vzduchu a může postihnout i matraci, ve které se pak snadno množí plísně. Proto je důležité včas zakročit a najít vhodné řešení.

Zdroj obrázku: ronstik – stock.adobe.com

Vlhkost v domácnosti

V některých interiérech se výrazně hromadí vlhkost, a to z různých důvodů. Často jde o páru, která vzniká při koupání, při vaření a podobně, a následně se šíří do celého interiéru. Ale může pronikat i zvenčí a kumulovat se uvnitř. První pomocí je pak dostatečné topení, a to zejména v zimě. Předejdete tak tvorbě plísní.

Častým problémem je i nadměrná vlhkost v ložnici. Ta znepříjemňuje spánek, a navíc nepříznivě působí i na vaši matraci. Může se tedy stát, že z pohodlné matrace se postupem času stane nevhodné lůžko. Zpravidla za tím stojí plísně. Je proto důležité vědět, jak poznat plíseň, i když mnohdy nemusí být ani viditelná. Víte, že mezi první příznaky patří svědivá vyrážka na kůži? Časté jsou také problémy s dýcháním, dochází k oslabení imunity a mohou se objevovat i alergie.

Zdroj obrázku: FotoHelin – stock.adobe.com

Zajímá vás, jak odstranit plíseň z matrace? Pokud zasáhla pouze potah, ošetřete ho Savem a vyperte v pračce. Povrchové skvrny lze také vyčistit. Je však třeba vědět, jak prát potah na matraci. Ideální je teplota 60 °C, no může se lišit u jednotlivých produktů, proto vždy sledujte štítek s informacemi. Vyplatí se pořídit také chránič matrace, díky kterému prodloužíte životnost matrace.

Zasahuje plíseň i do hloubky? V takovém případě je lepší lůžko vyhodit a pořídit si novou kvalitní matraci. I když se vám zdá, že ještě není čas na výměnu, může to být právě naopak. Pět až sedm let totiž odpovídá době, jak často měnit matraci. Luxusní matrace mohou vydržet i o pár let déle, přesto je však důležité je včas vyměnit. A to i když víte, jak vyčistit matraci a dobře o ni pečovat.

Tip: Oblíbenou volbou je matrace z paměťové pěny, jelikož podporuje zdravý spánek. Zdravotní výhody paměťové pěny jsou rozmanité, jde zejména o optimální oporu páteře. A co se týká výšky, vysoké matrace jsou nejlepší volbou.

Opatření pro snížení vlhkosti

Vlhkost v bytě může být velmi nepříjemná, proto je důležité ji řešit. Nejlepší řešení představuje klimatizace, kterou však nemá většina domácností. Alternativou jsou ventilátory, přičemž ventilace je většinou zabudována v koupelnách, kde vzniká nejvíce vlhkosti. Dále se často tvoří v kuchyni při vaření, proto by neměla chybět také digestoř.

Nezapomínejte: Jedním z efektivních způsobů, jak předcházet vlhkosti v ložnici, je i obyčejné větrání. Je třeba několikrát za den intenzivně vyvětrat. Umožníte tak vlhkosti odejít, aby se nehromadila v interiéru.

Odvlhčovač vzduchu

Praktické řešení, jak snížit vlhkost v ložnici, představuje odvlhčovač vzduchu. Jde o malé zařízení, které ze vzduchu odsává vlhkost. Umístit ho můžete v podstatě kamkoli, nezabere mnoho místa, a přitom dokáže být opravdu efektivní.

Přesuňte své rostliny

Pokojové rostliny uvolňují do vzduchu vlhkost. Pokud jich doma máte hodně, mohou zhoršovat váš problém. Je proto dobré rostliny alespoň dočasně přesunout ven, je však možné, že jejich počet budete muset dlouhodobě omezit.

Vlažná sprcha

Horká sprcha je po dlouhém dni velmi lákavá, jelikož nabízí vytouženou relaxaci. Jenže vzhledem k tvorbě velkého množství páry je vhodné zvážit o něco chladnější sprchu. Zmírníte tak množství vlhkosti v domácnosti.

Sušení prádla

Máte doma sušičku? To pak nemusíte sušení prádla příliš řešit. Mnoho z nás však oblečení suší doma a právě při tom dochází k uvolnění velkého množství vody do vzduchu. Pokud tedy máte možnost, je lepší prádlo sušit venku. Pokud to není možné, myslete alespoň na pravidelné větrání a dostatečně místnost vytápějte.

Zbavit se nadměrné vlhkosti je důležité pro naše pohodlí i zdraví. Nepodceňujte pravidelné větrání, využijte odvlhčovač a myslete také na správnou údržbu matrace. Díky vhodným opatřením zajistíte komfortní prostor, ve kterém se budete cítit skvěle.