Malá dírka, velký problém – seznamte se s červotočem

Dospělý červotoč, wikipedia commons

Dřevo v našich domácnostech je ohroženo celou řadou nepřátel. Kromě dřevokazných hub je to především škodlivý hmyz, který se dokáže na dřevěném nábytku, rámech obrazů nebo třeba trámech nepěkně podepsat. První příznaky navíc často přehlédneme, ale s větším zamořením se dostavují i problémy s likvidací. Malé dírky proto nepodceňujte.

Staré babské rady tvrdí, že červotoč na sebe upozorní klepáním. Mnohem častěji ve skutečností objevíte ve dřevě drobné dírky spolu s kupičkami dřevěného prachu. Jedná se o tzv. výletové otvory dospělých červotočů a o skutečném napadení dřeva mnoho nevypovídají. Poškození je totiž pod povrchem vždy rozsáhlejší, než se z několika málo dírek dá usuzovat. Souvisí to s životním cyklem červotoče.

Dřevo napadené červotočem, pixabay.com
Dřevo napadené červotočem, pixabay.com

Jak poznat červotoče

První napadení červotočem je nenápadné. Samička naklade vajíčka do trhlin a škvír ve dřevě a opět odletí. Z vajíček se velmi brzy vylíhnou larvy, které se zavrtají do dřeva. Trvá ji male 9 až 18 měsíců (podle prostředí), než se dosyta nakrmí okolním dřevem (k povrchu se nepřibližují, takže o nic obvykle ani nevíme) a zakuklí. Jejich vývoj je rychlejší v mladším dřevě nebo místnostech, kde se pravidelně topí. Starší dřevěné prvky a chlad jejich životní cyklus naopak prodlouží.

Červotoče si domů můžete přinést se starým nábytkem, pixabay.com
Červotoče si domů můžete přinést se starým nábytkem, pixabay.com

Doba kuklení je velmi individuální a závisí na druhu červotoče. Pohybuje se v rozmezí 2 týdnů až 1 rok! Pokud si tedy domů přinesete starší nábytek z bazaru, věnujte mu pravidelnou pozornost alespoň následující dva roky, abyste měli jistotu, že jste si domů spolu s pěkným kouskem vybavení nepřinesli i nevítané hosty. Dospělí brouci se prokoušou skrz dřevo a zanechají p osobě tzv. výletový otvor a kupku dřevěných pilin. V této době už je však dřevo provrtané velkým množstvím malých chodbiček a nezabráníme-li dalšími náletu červotočů, bude brzy zcela znehodnocené.

Dřevo mohou ohrozit i jiní škůdci, flickr.com
Dřevo mohou ohrozit i jiní škůdci, flickr.com

Jak na červotoče? Vypravte se do kuchyně!

Zásah proti škodlivému hmyzu nemusí probíhat jen za pomoci chemických prostředků z hobbymarketu. Stejnou službu nám udělají i pomocníci známí z kuchyně či dílny. Využijeme například petrolej, benzíl, benzol, naftu, tetrachlór nebo kyselinu octovou, které působí jako přirozené insekticidy.

Na ošetření rámů obrazů se nejlépe hodí gamazáření, které používají restaurátoři, pixabay.com
Na ošetření rámů obrazů se nejlépe hodí gamazáření, které používají restaurátoři, pixabay.com

Tekutinu vpravuje přímo do otvorů nejlépe za pomoci malé injekční stříkačky, malým a odolným kusům nábytku můžeme dopřát i insekticidní koupel. Nábytek vždy rozebereme jak nejvíce je to možné a snažíme se najít všechny výletové otvory, do kterých tekutinu aplikujeme. Otvory poté ucpeme parafínem, mýdlem nebo voskem a nábytkem průběžně otáčíme, aby kapalina vnikla rovnoměrně do všech částí.

Použít můžeme i tzv. dezinfekční bednu nebo pytel kam stačí postavit nábytek a misku s těkavým dezinfekčním roztokem, dobře utěsnit a nechat vše nerušeně stát 4-6 dní. Pak nábytek důkladně vyvětráme a znovu natřeme případně jinak upravíme.

Starý nábytek kontrolujte alespoň dva roky poté, co ho přinesete domů, pixabay.com
Starý nábytek kontrolujte alespoň dva roky poté, co ho přinesete domů, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.