Jak vybrat správná rozměr záclon a závěsů?

Někteří lidé vsází na minimalismus a záclony doma vůbec nemají. Pokud ale bydlíte na sídlišti, kde si se sousedy koukáte do oken, nebo vám pod okny vede chodník, pravděpodobně budete chtít vhled do vašeho domova trochu zastínit. Záclony jsou jednou z možných voleb. Jak je ale správně vybrat?

V obchodech prodávajících bytový textil uvidíte hotové záclony a metrážové záclony. Ty hotové neboli kusové vám budou vyhovovat, pokud máte okna klasických rozměrů. Z metrážových záclon lze ustřihnout tolik, kolik potřebujete, takže vyhovují každému. Ale o jakou metráž vlastně máte žádat?

Správná výška záclony

Ta je u metrážových záclon daná, vybíráte si pouze z několika rozměrů. Změřte výšku okna, ale počítejte s tím, že záclona by měla sahat k parapetu či mírně pod něj, pokud tedy zpod parapetu nevyčuhuje radiátor nebo pokud sám parapet není překážkou. Nezapomeňte, že záclony se věší na garnýž umístěnou mírně nad oknem, i tento rozměr tedy k výši okna připočítejte.

U šířky počítejte s nařasením

Pro určení šířky záclony je samozřejmě určující zejména šířka okna. Záclony se ale řasí, takže byste šíři okna měli vynásobit 1,5 nebo 2 podle toho, jak moc chcete mít záclonu nařasenou. Dobré je také připočítat 5-10 cm na každé straně okna, aby ho záclona trochu přesahovala. Další cca 4 cm přičtěte z každé strany na zapošití, aby se záclona netřepila.

Ne vždy vám v obchodě ustřihnou záclony přesně v takové šíři, jakou jste si zvolili. Někdy je třeba vzít ohled také na vzor a zastřihnout záclonu vhodně podle něj. Tím, jak se záclona nařasí, se však rozdíl pár centimetrů ztratí.

Záclony můžete pořídit v obchodech s bytovým textilem, nebo je objednat pohodlně online. Velký výběr záclon, závěsů, povlečení a dalších textilních prvků do domácnosti najdete v e-shopu Dante.cz.