Jak odstranit plevel ze zahradní dlažby

Odstraňování plevelů z dlažby nemusí být zdlouhávé a pracné, pixabay.com

Dlažby jsou velmi oblíbeným zahradním doplňkem. O vydlážděnou příjezdovou cestu nebo letní terasu se nemusíte nijak složitě starat. Dlažba je krásná a odolná i po mnoha letech. Častým problémem je ale zarůstání plevele, který se z tenkých spár jen těžko odstraňuje.

Naše babičky měly zámkovou dlažbu spojenou s neutuchající dřinou. Pokud měla vypadat dobře, bylo třeba pravidelně obejít všechny spáry mezi dlaždicemi s tenkou špachtlí a smetáčkem a odstranit odtud náletové plevele, mechy a další nečistoty. Stejnou anabází si můžete projít i dnes nebo se poohlédnout po méně pracném řešení.

Chemické odstraňování plevele

Velká města mají pro vyčištění pouliční dlažby osvědčený postup: nejdříve ji celou postříkají speciálním chemickým roztokem a za několik dní přijedou znovu, tentokrát s těžkou čistící technikou. Stejný postup můžete uplatnit i vy, jen vybrání suchého plevele budete muset nejspíš provést ručně.

Na trhu najdete i přípravky určené právě pro úporné prorůstající plevele a jedna aplikace vás zbaví starostí na 2-3 měsíce.

Odstraňování plevelů z dlažby nemusí být zdlouhávé a pracné, pixabay.com
Odstraňování plevelů z dlažby nemusí být zdlouhávé a pracné, pixabay.com

Jak na plevele přírodní cestou

Náletové rostliny a mechy odstraní i některé přírodní prostředky. Tím nejjednodušším způsobem je polévání plevele horkou vodou například z rychlovarné konvice. Lze aplikovat jen na dlaždice rozpálené od sluníčka, jinak by mohly vznikem rozdílným teplot puknout. Zvadlý plevel poté odstraníte snadno i s kořenem. Podobně působí i voda smíchaná s octem v poměru 3:1.

Mechanická práce se vyplatí

Další možností je znovuobnovení vrstvy jemného písku, která byla mezi dlaždicemi po jejich položený. Je nutné použít k tomu určený sklenářský nebo keramický písek a ne jakýkoliv levný písek z obchodu. Spáry je třeba nejdříve důkladně vyčistit. Pokud na to nechcete jít ručně, použijte vysokotlaké čištění vodou za pomoci wapky. Poté celou dlažbu posypte pískem a dále ji používejte. Rozhodně ji nezametejte. Písek ak přirozeně napadá do spár a napěchuje se v nich, takže plevelům nedá šanci. Jakmile dlažbu dostatečně „pochodíte“ důkladně ji zalijte vodou a celý postup opakujte.

K dostání je také spárovací hmota určená pro zámecké dlažby. Pokud vám nebude vadit trochu jiný vzhled vašeho chodníku či terasy, použijte ji. Žádný plevel skrze ni neproroste a odolá i větším mrazům.

Budujeme zámeckou dlažbu správně

Každá dlažba, u které chcete předejít prorůstání plevelem, by pod sebou měla mít pořádné štěrkové podloží. Spáry mezi dlaždicemi by měly také být co nejmenší (samozřejmě ne menší než doporučuje výrobce). Ihned po skončení můžete také dlažbu natřít speciálním roztokem, který sjednotí její barevnost a zamezí růstu plevelů po několik let.

Dlažba by také měla být situována tak, aby se ni nedostávalo nadměrné množství vlhkosti například ze střešního okapu, která by vyplavila jemný písek ze spár a umožnila tak plevelům se lépe uchytit.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.