Jak na Setonův hrnec

Vaření venku je v létě velmi oblíbené, pixabay.com

Letní měsíce jsou venkovní přípravě pokrmů nakloněné více než pozitivně. Není třeba kupovat drahý gril a trávit hodiny pečlivou přípravou jídla. Inspiraci můžeme najít i v oblíbených knihách našeho dětství.

Dobrodružnou knihu Dva divoši od E.T. Setona zná snad každý, kdo alespoň jednou v životě zatoužil být indiánem nebo statečným lovcem. Je plná dechberoucích dobrodružství i praktických návodů, podle kterých si můžete postavit teepee, vycpat své první zvířátko nebo uvařit jednoduché ale chutné jídlo. A právě kuře v jámě alias Setonův hrnec patří k těm nejoblíbenějším.

Setonův hrnec vám zabere celé odpoledne

Hned na úvod musíme zmínit, že Setonův hrnec není zábava na dvě hodiny. Zabere vám celé odpoledne. Alespoň tři hodiny počítejte jako nutnou dobu k nahřátí kamenů a výrobu popela a další dvě zabere dušení vloženého masa.

Na Setonův hnrec budete potřebovat dostatek dřevěného uhlí, pixabay.xom
Na Setonův hnrec budete potřebovat dostatek dřevěného uhlí, pixabay.xom

Připravte maso

Nejdříve si připravíme maso. Můžete použít celé kuře jako v knize ale také kousky drůbežího nebo vepřového masa. Osolíme ho, opepříme a ochutíme bylinkami. Dobře se hodí rozmarýn, bobkový list, kopřivy a kolečko nebo dvě citrónu (včetně kůry).

TIP: Citrón kupte nejlépe v bio kvalitě, nemusíte se pak zabývat obsahem pesticidů ve slupce.

Pokud jste zvolili kuře v celku, obalte ho kopřivami a poté do pečícího papíru, na kousky masa postačí pečící papír samotný. Uložte do lednice a připravte jámu na vaření.

Kuře napěchujte bylinkami, můžete přidat i slaninu, pixabay.com
Kuře napěchujte bylinkami, můžete přidat i slaninu, pixabay.com

Vytvořte uhlí a nahřejte kameny

Rozdělejte větší oheň a pusťte se do výroby horkého popela na Setonův hrnec. Potrvá to 2-3 hodiny. Můžete použít i dřevěné uhlí z grilu. Zároveň minimálně dvě hodiny nahřívejte velké ploché kameny ( přímo v popelu nebo na samostatném ohni).

S rýčem bude kopání nejrychlejší, pixabay.com
S rýčem bude kopání nejrychlejší, pixabay.com

Teď trocha práce – kopejte

V blízkosti ohniště vykopejte jámu o průmětu cca půl metru, hlubokou mezi 60 a 80 centimetry. K jedné straně jámy zapíchněte dostatečně dlouhý kůl o průměru 6-8 cm (klidně starou násadu třeba od lopaty).

Dno jámy pokryjte čerstvou trávou a zasypte vrstvou popela. Nakonec přidejte asi polovinu žhavých kamenů. Pracujte co nejrychleji, aby popel a kameny zbytečně nevychládaly, ale dbejte i na svou bezpečnost.

Na kameny položte zabalené maso. Přidat můžete i brambory ve slupce, stačí když je jednotlivě zabalíte do alobalu. Vše zakryjte trávou, popelem a kameny a nakonec zasypte hlínou, kterou je třeba dobře udusat.

TIP: Místo čerstvé trávy použijte aromatické rostliny ze svého okolí, dobře se hodí třeba jahodník, maliník nebo ostružiník a samozřejmě různé bylinky.

Kopřivy dodají masu úžasné aroma, pixabay.com
Kopřivy dodají masu úžasné aroma, pixabay.com

Vytáhněte a čekejte

Počkejte asi deset minut a potom opatrně vytáhněte kůl. Musí po něm zůstat díra! Tou dovnitř nalijte přibližně dva litry vody a okamžitě vše utěsněte hlínou a dobře upěchujte.

Teď si můžete jít asi na dvě hodny po svých. Setonův hrnec není třeba nijak kontrolovat ani hlídat. Poradí si sám.

Vykopejte a ochutnejte

Po dvou hodinách maso vykopejte, pečicí papír co nejpečlivěji očistěte a hotovou dobrotu vysypte na pekáč. Konzumujte ihned s brambory nebo pečivem.

Kuře v jámě alias Setonův hrnec prostě nemá chybu, pixabay.com
Kuře v jámě alias Setonův hrnec prostě nemá chybu, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.