Stavíte nebo připravujete rekonstrukci a rozhodli jste se využít sádrokarton? Nechcete zbytečně vynakládat finanční prostředky na realizací prací profesionální firmou, raději se do díla pustíte sami? Pokud jste obdařeni řemeslnou zručností, věnujete nějaký čas plánování a nastudujete si správné postupy, měli byste vše bez obtíží zvládnout. Montáž sádrokartonu je totiž relativně snadná a alepoň jednoduchou příčku z něj dokáže úspěšně postavit téměř každý.
Sádrokarton má řadu pro stavitele výhodných vlastností
Cena sádrokartonu není vysoká. Stěny z něj navíc můžeme smontovat opravdu rychle. Jednotlivé komponenty se totiž snadno spojují. Použití sádrokartonu je tak cenově výhodné i ve chvíli, kdy práci svěříme odborníkům. A navíc s ním bez obtíží zvládne pracovat i laik. Vše potřebné pro montáž lze koupit najednou v hobby marketu nebo ve stavebninách a k montáži nepotřebujeme žádné speciální profesionální nástroje. V případě, kdy je nutné sádrokartonové desky dělit, je stačí naříznout nožem, přelomit a ještě doříznout. Proto není obtížné naistalovat sádrokarton svépomocí.
Jaké jsou typy sádrokartonu?
Základní typy sádrokartonu rozpoznáme podle barev. Bílé využijeme kdekoli v interiéru, zelené jsou vhodné do prostor s vysokou vlhkostí. Hodí se zejména na rekonstrukce bytových jader. A modré sádrokartonové desky dokáží lépe tlumit hluk z okolních místností.
Jak postupovat při montáži sádrokartonu?
Nejprve je třeba sestavit tzv. rastr z kovových profilů. Již v této fázi je vhodné naplánovat, kde budou umístěny dveře či okna. Rastr se připevní natloukacími hmoždinkami ke stěně. Následuje instalace sádrokartonových desek. Ty se k rastru upevňují samořeznými vruty. Mezi sádrokortonové desky je se vkládá izolace. Spáry mezi deskami a sádrokartonem a stěnou se na závěr utěsní pomocí tmelu.
Přidejte odpověď