Správný kutil by se měl umět o svou zahradu nejenom dobře postarat, ale také do ní koupit ty správné rostliny. A právě předvánoční období je pro nákup citrusů, které naše domácnosti dokáží ozdobit svěžími listy i voňavými plody, skutečně ideální. V obchodech vypadají citroníky velmi lákavě. I malé rostliny jsou často obsypány květy a plody a prodejce přidá nádavkem litanii o snadném pěstování. O skrytých vadách a problémech nabízených rostlin se ale už nezmíní. Jak tedy koupit zdravý a životaschopný citroník?
Na úvod je dobré říct, že prakticky všechny nabízené rostliny v našich obchodech jsou řízkovance. Někdy pochází z řízku podnož i vybraná odrůdová koruna, jindy je podnož vypěstovaná přímo ze semínka. Získání rostliny kompletně vypěstované ze semínka je nepravděpodobné, protože takovému citroníku může trvat i 15 let, než začne kvést a plodit.
Co odhalí zběžná prohlídka rostliny
Na listech ani kmeni zdravého citroníku by neměli být patrní žádní škůdci a choroby. Listy musí být lesklé a sytě zelené. Příliš vyrýsovaná světla žilnatina značí chlorózu listů (nedostatek železa). Světlé a příliš drobné listy na mladých větvičkách zase poukazují na nedostatek dusíku.
Substrát by neměl být vyschlý, ale ani příliš promočený. Pokud je to možné, povytáhněte rostlinu lehce z květináče a zkontrolujte stav kořenů. Nesmí být hnědé. Mnohé prozradí i lehké zahýbání kmínkem – stromek musí v květináči držet.
K substrátu nikdy nezapomeňte přičichnout. Páchne-li nakysle, je rostlina přemokřená a možná bude nemožné ji zachránit.
Vhodný poměr koruny, kořenů a ještě něco navíc
Zvlášť u rostlin z velkoprodukce hrozí nebezpečí, že budou za pomocí hnojiv a skleníkových podmínek dohnány ke kvetení a plození příliš rychle. Tyto rostliny se jeví na první pohled zdravě, varovat nás musí poměr koruny a kořenového balu.
Všeobecné pravidlo zní; koruna by měla šířku kořenového balu přesahovat jen minimálně. Je-li koruna větší více než 2x, je už kořenový bal příliš poddimenzován a další pěstování citroníku se neobejde bez okamžitého přesazení a radikálního zmenšení koruny.
Má-li rostlina i plody, vyplatí se trochu počítat. U malolistých odrůd citroníků (a citrusů všeobecně) by mělo na každý plod připadat alespoň deset listů. Velkolisté odrůdy potřebují na jeden plod listů dokonce dvakrát více. Každopádně rostliny běžné velikosti by neměly nést více než 4 velké plody v různých stupních zralosti.
Koruna u kupovaných rostlin také nesmí být příliš hustá a sevřená. Pozornost věnujte i poškozením kůry, a to jak na větvích tak i v kmenové a kořenové části (u kořenů nad zemí). I malé zranění může být vstupní bránou pro houbové choroby, ke kterým jsou citrusy náchylné.
Citroník – cesta domů
V zimě by vám prodejce měl nabídnout něco na zabalení květináče. Kořeny všech řízkovanců jsou velmi citlivé na chlad a změny teplot všeobecně.
Rostliny ze zahradních školek nebo kontejnerů mohou mít v kořenech nechtěného nájemníka – žížaly. Při přesazení proto věnujte pozornost stavu kořenů. V případě, že přesazování ihned neplánujete, postavte květináč zhruba na měsíc do misky s novou hlínou. Hladové žížaly prolezou otvorem v květináči a nebudou z nouze ožírat kořeny.
Přidejte odpověď