Jak fungují směšovací ventily, a jakou mají funkci v topných systémech?

Topné systémy jsou poměrně dost složitým mechanismem, který je spojený z velkého množství komponent. Původně přitom bývaly stoprocentně mechanické, což zjednodušovalo jejich denní údržbu a užívání.

Moderní systémy ale rozhodně nejsou čistě mechanickou záležitostí. Zcela naopak jsou z velké části automatizované. To sice znamená mnohem složitější složení systému i jeho údržbu, ale zcela naopak nám automatizace jejich funkce nabízí spoustu výhod, mezi které patří také maximální pohodlí.

Tam, kde se různá voda mísí

V rámci jednotlivých částí systému je potřeba mísit klasickou studenou vodu a přehřívanou vodu pro vytápění. o tuto funkci se starají jednoduché směšovací ventily. Jedná se o ve své podstatě mechanické komponenty, které s různým podílem propouštějí studenou a teplou vodu, která se na tomto místě může směšovat.

To je základní funkce směšovacích ventilů, o kterou se starají. Mohou, ale být rovněž vybaveny celou řadou dodatečných technologií, které mohou posloužit hlavně k jejich jednodušší automatizaci.

Nemusí jít nutně o jednoduché směšování

Směšování vody ze dvou zdrojů je přitom ta nejjednodušší možná varianta, kterou mohou tyto ventily splňovat. V některých případech může být stejně tak potřeba myslet na to, že je větší množství přívodů nebo naopak vývodů podobného systému. Nejčastěji používané složitější komponentou je přitom čtyřcestný směšovací ventil. Tyto ventily mohou mít větší množství výstupů nebo vstupů, což se dá použít pro jednoduché rozvětvení systému do jednotlivých částí.

Dostupné možnosti automatizace

U starších systémů, nebo takových, které nejsou automatizované to funguje tak, že se jednoduše nastaví poměr směšování vody z jednotlivých zdrojů. Tím se potom drží po celou dobu směšování úplně stejně. Nevýhodou ale může být, že pokud je potřeba změnit nastavení, musí uživatel přistoupit přímo k ventilu. Proto tak existují možnosti automatizace, jako je třeba směšovací ventil se servopohonem. Samotný servopohon jako rozšiřitelná jednotka se postará o to, aby bylo možné i na dálku dle různých nastavení změnit funkci směšovacího ventilu.