Grilovaný steak krok za krokem

Různé steaky na grilu, pixabay.com

 

Dobře připravený hovězí steak patří ke grilování stejně neodmyslitelně jako dobře rozpálený gril či posezení s přáteli. Při přípravě je ale nutné vzít v úvahu celou řadu věcí: od vhodného druhu masa až po často opomíjené závěrečné odležení před servírováním.

Grilování steaků je umění, které se i zkušení kuchaři učí několik let. Různé stupně propečení, charakteristický otisk mřížky či správné podávání jsou jen malým zlomkem toho, co je třeba znát. Nezoufejte tedy, pokud váš první grilovaný steak nebude úplně dokonalý. Vždyť sezóna teprve začíná, takže na učení bude času dost.

Filet mignon patří mezi steaky k absolutní špičce, pixabay.com
Filet mignon patří mezi steaky k absolutní špičce, pixabay.com

Nepodceňte výběr masa

Předem vyřaďte ze svého seznamu nákupních míst všechny hyper a supermarkety. Tam na kvalitní maso opravdu nenarazíte. Nešvarů je tu mnoho, k těm nejčastějším patří krájení proti směru růstu vlákna nebo malá tloušťka. Ten pravý steak by měl být široký aspoň 3 centimetry a více.

Ne všechno hovězí se také na steak hodí. Žádejte pouze pupek, lopatku, roštěnec, svíčkovou nebo malý ořech. V lepších obchodech a řeznictvích mají už steaky předpřipravené. A jak se v nich vyznat?

 

Rib-Eye steak ocení všichni milovníci šťavnatého a dobře prorostlého masa. Krájí se z nízkého roštěnce.

 

T-bone steak je je menší a velmi měkký kus masa. I on pochází z nízkého roštěnce.

Steak při otáčení nikdy nepropichujeme, přišel by o všechnu šťávu, pixabay.com
Steak při otáčení nikdy nepropichujeme, přišel by o všechnu šťávu, pixabay.com

Strip steakem nepohrdne žádný vyznavač pořádného kusu masa. Je libový, pevný a z vysokého roštěnce.

 

Filet mignon je oblíbený u všech lidí, kteří milují báječně křehké, libové a šťavnaté maso. Chybí zde charakteristická chuť opékaného tuku. Steak se krájí ze svíčkové.

 

Dobře ugrilovaný steak

Než začnete grilovat, vyndejte maso alespoň na hodinu z lednice, jinak hrozí nepěkný teplotní šok. Pak steaky posypte čerstvým hrubě namletým pepřem a hrubozrnnou solí. Nic jiného není potřeba, nejrůznější marinády by jen přebily chuť masa.

Grilovat můžete cokoli, ale mistrem se stanete je když zvládnete připravit dokonalý steak, pixabay.com
Grilovat můžete cokoli, ale mistrem se stanete je když zvládnete připravit dokonalý steak, pixabay.com

Rošt grilu dobře očistěte kartáčem a potřete trochou tuku, nejlépe ze samotných steaků. Nepoužívejte tolik oblíbený jedlý olej. A už můžete začít grilovat. Steaky nejdřív zprudka opečte z jedné strany asi minutu. Poté otočte o 45 stupňů (právě vytváříte neodolatelný otisk mřížky) a grilujte další dvě minuty. Poté steak otočte a proveďte to samé i z druhé strany. Pak steak přesuňte na trochu chladnější část grilu a grilujte dalších 12-15 minut podle tloušťky masa. Že se do steaku v žádném případě nepíchá a na jeho obrácení používáme vždy kleště snad nemusíme připomínat!

 

Raw, rare, medium nebo well done?

Co člověk, to jiný způsob propečení steaku. Toto umění sice nepatří k těm zrovna jednoduchým, ale jakmile ho zvládnete, tak vám titul hvězdy grilu už nikdy nikdo neodejme.

 

Raw

Prakticky syrový prohřátý steak s báječně křupavou kůrkou na povrchu. Takový steak sundáváme z grilu hned po otisknutí mřížky. Musí jít lehce zmáčknou prstem i na okraji.

 

Rare

Hnědá kůrčička a růžový krvavý vnitřek jsou charakteristické pro stupeň propečení Rare. Poznáte ho tak, že maso zle lehce zmáčknout prstem – ale jen uprostřed.

Charakteristický otisk mřížky zajistí otočení steaku o 45°
Charakteristický otisk mřížky zajistí otočení steaku o 45°

Medium

Asi nejoblíbenější stupeň propečení. Maso uvnitř je ještě růžové, ale už ne krvavé. Při dotyku lehce pruží.

 

Well done

Absolutně propečený steak. Uvnitř je celý hnědý a téměř nepruží.

 

Než steak donesete na stůl

Připravený steak odložte na talíř a nechte ho ještě 3-5 minut odpočinout. To je velmi důležité. Při tepelné úpravě se totiž šťáva stáhne do středu masa a při dostatečně dlouhém odležení se zase pomalu rozlije zpět a vy získáte opravdu neodolatelný kousek masa. Steaky můžete polít olivovým olejem nebo rozpuštěným máslem. A podávejte. Dobrou chuť.

Nezapomeňte na teplotní rozdíly v různých částech grilu, pixabay. com
Nezapomeňte na teplotní rozdíly v různých částech grilu, pixabay. com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.