Doplňky do bytu pro chlapy – vyrobte je z betonu!

Beton je levný, dostupný a velmi dobře se s ním pracuje. Pokud jste si někdy vyráběli odlitky ze sádry, věřte, že s betonem je to velmi podobné. Jen o něco déle schne. Takže proč nevyrobit manželce ten stojan pod květináč, o který vás tak dlouho uhání nebo si neudělat radost jednoduchou stoličkou vyrobenou přímo na míru?

Co budete vlastně potřebovat? Jen pár pytlů cementu, vodu a nějakou špachtli, kterou to všechno smícháte. A ještě formu, která pomůže tuhnoucímu betonu udržet tvar. Cement je oblíbené industriální pojivo, které po přidání některých přísad a následném ztuhnutí získává vlastnosti pevné hmoty. Patří mezi nejpoužívanější materiály ve stavebnictví a to především díky své vysoké odolnosti a lehké tvarovatelnosti. Beton lze použít v interiéru i exteriéru, jeho pověstnou prašnost lze snadno otupit vhodným penetračním nátěrem.

Vyrobte si vlastní formu

Z betonu vyrobíte úplně cokoliv, třeba svícínky pro manželku, pixabay.com
Z betonu vyrobíte úplně cokoliv, třeba svícínky pro manželku, pixabay.com

Beton lze odlít prakticky do čehokoliv. Můžete začít tím, že si koupíte jednoduché dřevěné formy na písmena nebo jiné drobné dekorace. Můžete si třeba vyrobit vlastní číslo popisné, aby pošťáci už nikdy nezabloudili. Pokračovat můžete velkou vázou na květiny, pro kterou jednoduše použijete korpus té, která minulou zimu praskla a na nejrůznější hranaté podstavce vám stačí lepenková krabice oblepená páskou. Chcete si vyrobit netradiční kameny na pískovou cestu? Zabavte dětem formičky na písek a směle odlévejte. A jestliže necháte beton zaschnout ve staré rukavici, získáte po jejím odstranění věšák na kabáty ve tvaru ruky.

Předem si rozmyslete, co s hotovým korpusem uděláte a pokud vyžaduje nějaký dřevěný podstavec nebo třeba držák, zakomponujte je dovnitř ještě předtím, než beton zaschne. Pak už je ven nedostane ani tornádo (pokud by se přece jen později vykývaly, použijte montážní lepidlo). Velmi jednoduchou stoličku vyrobíte, když beton nalijete do plechového kbelíku a zapícháte do něj čtyři stejně dlouhé dřevěné kůly. Za dva dny stačí vyklopit, natřít a pohodlně si posedět.

Povrch betonu můžete ozdobit i přidáním dekoračních prvků. Posypte jeho povrch barevnými kamínky nebo jeho částečně suchý povrch ozdobte libovolnými obtisky.

Dobré tipy pro práci s betonem

Příliš rychlé vysychání beton poškozuje. Schnoucí výrobky větší velikosti proto občas postříkejte vodou.

Příliš velkých bublin vzduchu se zbavíte jednoduše tím, že nádobou s rozmíchanou hmotou několikrát silně klepnete o zem.

Hotový výrobek opatřete penetračním nátěrem aby se z něj neprášilo a lépe se udržoval. Poté můžete použít jakoukoliv barvu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.