Dejte dřevu patinu, je to snadné

Dobře udělaná patina vypadá skvěle, pixabay.com

Stará patina dřevu sluší, o tom určitě není třeba polemizovat. Ale jak si poradit v případě, že chcete ozvláštnit patinou nábytek právě přivezený z obchodu nebo si vlastnoručně vytvořit dřevěné doplňky ve stylu retro nebo vintage?

Návodů na výrobu vlastní patiny na dřevo existuje několik. My vám přinášíme ten nejjednodušší, který zvládnou i absolutní kutilští začátečníci. Stačí si jen opatřit vhodné dřevo, všechno ostatní totiž určitě máte doma.

Na patinu je nejlepší borovice

Pokus se zestařováním nábytku nebo doplňků do domácnosti nemáte žádnou zkušenost, vyberte si pro první pokusy borovicové dřevo. To je poměrně levné a velmi dobře saje vlhkost. Navíc je měkké, takže se s ním i jednoduše pracuje. A v neposlední řadě vypadá dobře.

Pro experimeny se hodí i stará prkna - třeba z podlahy, pixabay.com
Pro experimeny se hodí i stará prkna – třeba z podlahy, pixabay.com

Nejdříve zestařte strukturu

Dřevo z obchodu má jednu podstatnou vadu – vypadá až příliš dokonale. Nové desky je třeba na patinu připravit. Nejdřív zbruste hrany tak, aby byly oblejší a pak si vezměte k ruce šmirgl papír nebo pískovačku a zdrsněte jejich povrch. Získáte tak méně lesklou strukturu a povrch, který dobře saje barvu, což se bude hodit.

Světlou barvu použijte nakonec - nebojte se, moření ji ztmaví, pixabay.com

Smíchejte si barvy

Poohlédněte se po dílně nebo garáži a sneste na hromadu všechny zbytky barev, které najdete. Jako základ si vyberte některý z tmavých odstínů (tmavohnědá, černá, šedá apod.) a na vyvážení potom bílou nebo krémovou barvu. Můžete ale použít mezi tyto dvě vrstvy i jinou výraznější barvu, která bude vypadat jako olupující se starý nátěr.

Dojem patiny můžete dotvořit i vhodně zestařenými doplňky, pixabay.com
Dojem patiny můžete dotvořit i vhodně zestařenými doplňky, pixabay.com

Pohrejte si s vrstvením

nyní začnete barvy na dřevo libovolně nanášet. Nevytvářejte rovné pruhy ale spíš jakési šmouhy s neohraničenými okraji. Velmi dobře vypadá, když se barvy směrem k okrajům desky ztrácí. Při natírání začněte s tmavým podkladem s končete bílou nebo krémovou barvou. Až budete spokojení, nechte barvy přes noc zaschnout.

TIP: Pokud si další den nenajdete na broušení čas, nic se neděje. Barvám delší schnutí nevadí.

Na finální úpravu nepoužívejte brusný papír s vysokou zrnistostí, podlahy-turek.cz
Na finální úpravu nepoužívejte brusný papír s vysokou zrnistostí, podlahy-turek.cz

Na řadě je broušení

Barvu opět obruste pískovačkou nebo brusným papírem (nepoužívejte ten s příliš velkou zrnitostí). Dbejte na to, aby byl efekt brusu nerovnoměrný – pomůže vložit do smirkového papíru nepravidelný předmět, který rozloží tlak vaší ruky.

Závěrečná úprava mořením

Zbroušený povrch dobře očistěte od zbytků barvy a dřeva. Pak vezměte houbičku, namočte ji do mořidla a krátkými tahy dřevo přetírejte. Houbičku nenamáčejte příliš, aby nebyl hotový odstín podezřele tmavý a zbytky mořidla ihned stírejte hadrem, aby dřevo nenasáklo zbytečně moc. Až budete spokojení, nechte dřevěnou patinu zaschnout a můžete se kochat její krásou.

Hotová patina vypadá úchvatně, pixabay.com
Hotová patina vypadá úchvatně, pixabay.com

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.