Co se starým potahem sedačky? Natřete ho!

Látkové sedačky můžete v rámci renovace kompletně přetřít, pixabay.com

Renovaci sedačky si obvykle představujeme jako kompletní přečalounění, které nepatří zrovna do kategorie nejlevnějších bytových úprav. Přitom tuba té správné barvy dokáže mnohé nedostatky zakrýt více než s přehledem.

V tomto článku budeme mluvit o těch „obyčejných“ sedačkách nebo sedacích lavicích, které se používají pro zařízení kuchyně nebo jídelny. Jsou to ty, které mají masivní dřevěné strany nebo jinou na první pohled viditelnou konstrukci. Na běžné celočalouněné sedačky a sedací soupravy v obýváku se tento postup příliš nehodí.

Renovace sedačky se čas od času nevyhne žádné domácnosti, pokud tedy nepadne rozhodnutí o koupi nové. Tento krok je ale často zcela zbytečný. Opotřebený je totiž obvykle jen potah, zato konstrukce sedačky bývá nedotčená a může dobře sloužit ještě celá léta. Estetická stránka by ale neměla být důvodem k tomu, abyste odepsali jinak velmi dobrý kus nábytku. Nesmíte se jen bát pustit do trochu netradiční renovace.

V hlavní roli barvy na textil

Látkové sedačky můžete v rámci renovace kompletně přetřít, pixabay.com
Látkové sedačky můžete v rámci renovace kompletně přetřít, pixabay.com

Seženete je ve specializovaném papírnictví nebo drogerii. Obvykle jsou k dostání v malých tubičkách, které bohatě stačí k pomalování trička nebo většího šátku. Vy ale budete potřebovat balení o něco větší. Vybrat si můžete z klasických plechovek určených pro natírání větších ploch nebo pro balení s aplikátorem, díky kterému můžete některé plochy postříkat kontrastní barvou. Při výběru výrobku berte v potaz původní barvu sedačky. Tmavě modrou totiž nažluto nepřemalujete ani barvami s vysokou krycí schopností.

Nejdříve látku co nejpečlivěji vyčistěte. Pokud je to možné, lavici rozeberte. Vyšťárejte drobky a špínu ze všech záhybů a zkontrolujte její přichycení ke konstrukci. Je-li to třeba, použijte hřebíky nebo nastřelovací spony.

Jakmile všechny pokusy o vyčištění zaschnou, připravte si barvy. Plochým štětcem nanášejte barvu na látku co nejrovnoměrněji. Hlídejte si, aby nikde nevznikaly příliš natřená místa, která by se při zasychání projevila hrbolky. Natírejte jedním směrem. Počkejte až barva zaschne a podle požadovaného odstínu sytosti nátěr ještě jednou nebo i vícekrát zopakujte. Spotřeba barvy se bude lišit také podle savosti materiálů. Nakonec barvu zafixujte. Budete k tomu potřebovat žehličku a pečicí papír. Snažte se co nejpečlivěji zajíždět i k okrajům a záhybům sedačky.

Vezměte si nějaké pracovní oblečení, protože vzniklé fleky už nikdy nevyperete. I z tohoto důvodu je při nátěru důležití dbát na pečlivé provedení. Chyby se odstraňují jen velmi těžko.

Na dřevo nezapomínejte

Když už budete v renovaci potahu, nezapomeňte také na zbytek sedačky. Dřevěnou konstrukci můžete znovu namořit nebo upravit voskem pro obnovení krásné struktury dřeva. Ve hře jsou také různobarevné nátěry. Voděodolná barva na dřevo bude nejlepší.

Zbytky barev na textil můžete využít třeba při opravách látkové obuvi. Barevné nátěry najdou využití hlavně u dětských tenisek, jejichž životnost se počítá v řádu několika týdnů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.