Jestliže jste jen příležitostní řidiči, nebo nežijete ve výše položené oblasti, pravděpodobně si vystačíte i s celoročními pneumatikami. Jsou však místa, kde ani ty zimní nejsou dost. Pak přichází řada na sněhové řetězy.
Sněhové řetězy zajišťují výrazně lepší jízdní vlastnosti, zkracují brzdnou dráhu, zamezují klouzání a celkově vám usnadní jízdu. Ano, musí se složitě nasazovat a zase sundávat, a to ve sněhu a v zimě, ale za to bezpečí určitě stojí.
Kdy použít sněhové řetězy?
Řetězy na auto byste měli nasazovat ve chvíli, kdy projíždíte náročným terénem s vrstvou ledu či hlubší sněhovou pokrývkou. Pak samozřejmě v úsecích, kde to vyžaduje dopravní značka. Jedná se o modrou příkazovou dopravní značku C 5a, je na ní nakresleno kolo s řetězy. Pokud ji nebudete respektovat, můžete dostat pokutu do 2 000 Kč blokově nebo až 2 500 Kč ve správním řízení. Značka nestanovuje, jaký typ řetězů máte použít, to je na vás.
Jak vybrat sněhové řetězy?
Záleží na tom, zda jezdíte osobním autem nebo náklaďákem, v jakých oblastech se pohybujete a jak často ve sněhových podmínkách jezdíte. Ještě před výběrem si ověřte velikost vašich kol (šířku ráfku, šířku a velikost pneumatiky). V manuálu k vozidlu najdete také případná omezení (nedostatek prostoru za pneumatikou apod.).
Nejrozšířenější jsou ocelové řetězy, které vám vydrží opravdu dlouho. Na druhou stranu dostávají velmi zabrat, když s nimi jezdíte po vozovce bez sněhu. Jsou skvělé do hlubokého sněhu.
Pokud je na silnici spíš ledovka, mohou pomoci textilní řetězy, co se snadno nasazují, skoro jako ponožka. Snadno se i skladují, jen se prostě rychle opotřebují. Ještě menší životnost mají tekuté řetězy, které na kolo nastříkáte. Ty se doporučují pouze jako jednorázové řešení, hodí se prostě jen pro případy nouze. To stejné platí pro plastové řetězy, ty jsou určené především pro vyproštění vozu.
Nezapomeňte, že aby sněhové řetězy správně fungovaly, musíte je správně nasadit. Také nesmíte překročit rychlost 50 km/h.