Vytápění domu se stalo pro mnohé těžkou volbou, a to hlavně kvůli zvyšujícím se cenám energií. Pokud máte možnost, vyměňte klasickou elektřinu a plyn za mnohem úspornější variantu, kterou je vytápění dřevem. Nemusí se ale vždy jednat o klasická polena, na výběr máte více možností. Jaké to jsou?
Dřevěné brikety
Brikety jsou úspornou variantou nejenom, co se týče financí, ale také prostoru. Jedná se o dřevěný odpad, který se pod velkým tlakem lisuje do požadovaného tvaru, tudíž nezaberou ani příliš místa. Jsou skvěle stohovatelné, což se ale nijak nepodepisuje na jejich výhřevnosti. Po lisování projdou procesem vysušení, proto následně takřka nepohlcují žádnou vlhkost. Vyznačují se dlouhou dobou hoření, jsou vhodné i na podpal, takže nemusíte složitě sekat třísky.
Dřevěné pelety
Pelety jsou nepsaným sourozencem dřevěných briket, jedná se totiž také o výlisky z odpadu při práci se dřevem. Nicméně pro topení peletami je nutné mít doma kamna nebo kotel na pelety. Výhoda automatizovaného kotle je, že jej naplníte peletami i na 3 dny, on je postupně uvolňuje a stará se tak o kompletní vytápění bez nutnosti přikládat ručně. Pelety se nejčastěji vyrábí z čistých smrkových pilin, které jsou listovány do malých válečku s vysokou výhřevností.
Palivové dřevo
Pokud chcete topit palivovým dřevem, nejekonomičtější variantou bude suché dřevo. Je třeba jej skladovat v podobě naštípaných polen vyrovnané v suché a větrané místnosti. Mezi druhy dřeva s největší výhřevností patří:
- modřín,
- borovice,
- bříza,
- buk,
- dub.
Pamatujte, že dřevo potřebuje k hoření dostatečný přívod vzduchu, aby se vytvořil odpovídající tah. Pokud nebude tah dostatečný, může se stát, že dřevo začne „čoudit“, což není v domácnosti nic příjemného. Tento odér je nejenom nepříjemný, ale také plný škodlivých zplodin.
Zdroj obrázku: weyo / stock.adobe.com