Pokud sršně a vosy létají v blízkosti domů a zahrad, dokáží nám značně znepříjemnit život. O to více v případě, máme-li alergii na jejich bodnutí, nebo se v okolí pohybují děti. Přinášíme vám několik tipů, které mohou dopomoci k omezení a odstranění výskytu sršní a vos z vašeho prostoru.
Ochraňte vaši zahradu
1. Jestliže sršně a vosy likvidují vaši úrodu ovoce, umístěte pod strom misku, nebo zavěste na větev plastovou láhev se sladkou šťávou, či limonádou. Ta bude hmyz lákat více než ovoce a vaše úroda bude chráněna.
Použijte účinné odpuzovače hmyzu
2. Aby vám sršně a vosy nelétaly do bytu, vyrobte si přírodní odpuzovače hmyzu. Je to například směs citronové kůry, hřebíčku a chilli nebo ocet, který rozmístíte v miskách po bytě. Sršně odpuzují i aromatické bylinky, jako je máta, eukalyptus nebo bazalka. Také jim vadí vůně česneku.
3. V drogerii si můžete zakoupit umělé odpuzovače hmyzu. Existují ve formě svíček s citronovou vůní, které hmyzu zapáchají. Další možností je pořízení imitace vosího hnízda. Má vzhled vaku a zavěšuje se do míst, kde se sršně a vosy nejvíce vyskytují. Tento hmyz nemá tendence narušovat teritorium jiného, ‚‚falešného‘‘ roje a odlétne. Dalším typem umělého odpuzovače hmyzu je lapač vos, který se naplní šťávou, nebo jinou sladkou tekutinou a hmyz naláká svou vůní. Ten proleze dovnitř otvorem, ze kterého není cesta zpět a sršeň nebo vosa uvnitř uhyne. Musíme ale počítat s rizikem, že se kolem lapače bude vyskytovat zvýšené množství různého jiného hmyzu.
K odstranění vosího nebo sršního hnízda pozvěte specializovanou firmu
4. Pokud jste zaznamenali zvýšený pohyb hmyzu ve svém okolí, je zde vysoká pravděpodobnost výskytu hnízda. To se může nacházet v temných a úzkých prostorách, na půdách nebo ve starých, vyhloubených stromech. Hnízda mají vejčitý tvar a vrásčitý povrch. V jednom hnízdě se může vyskytovat i několik tisíc kusů hmyzu, proto se pro likvidaci hnízd doporučuje využít specializovanou firmu. Amatérské odstranění může být životu nebezpečné a v některých případech má i fatální následky.
Ochraňte své zdraví
5. Zaměřte se na prevenci bodnutí hmyzem. Na zahradě choďte ve vhodné obuvi, odstraňujte ze zahrady shnilé ovoce, které hmyz zbytečně láká, na balkonech a terasách využijte lapače vos, jídlo a nápoje zakryjte, nebo ukliďte do bytu a hmyz neodhánějte prudkými pohyby, protože jej těmito pohyby můžete vyprovokovat k bodnutí.
6. Pokud se stane, že vás hmyz bodne, nepodceňujte riziko alergické reakce. Ta se projeví kopřivkou, otokem na kůži, nebo na sliznici, průjmem, zvracením, zvýšenou sekrecí sliznic a také dušností. Místo po bodnutí nejlépe zchlaďte a potřete gelem, či octem. Zvlášť nebezpečná jsou bodnutí v oblasti krku a úst. Je to především z toho důvodu, že otok může způsobit závažné dýchací potíže. V těchto případech je nutné obrátit se na rychlou záchrannou službu a ihned volat telefonní číslo 155.
Přidejte odpověď