Čas od času to potká úplně každého. Odpad v kuchyni nebo v koupelně neodtéká a navíc se z něj line nepříjemný zápach. Co v takovém případě dělat a čeho se naopak určitě vyvarovat?
Zachovejte si chladnou hlavu a hned nepanikařte. Rozhodně se nesnažte odpad propláchnout silným proudem vody – nejspíše byste si v domácnosti vyrobili menší potopu. Existuje dostatek možností, které si s ucpaným odpadem poradí i bez eventuální katastrofy.
Použijte zvon
Klasický gumový zvon by měl mít doma úplně každý. Funguje jako dobrá první pomoc při počátečních známkách ucpání odpadu, ale leckdy pomůže i při úplné neprůchodnosti potrubí. Pracuje na principu rozdílu tlaku – stačí ho párkrát silně stlačit a voda často začne odtékat, jak má.
Pokud běžný postup nezabere, vyzkoušejte tuto fintu: vanu nebo dřev naplňte do poloviny vodou a ucpěte odtokový otvor (nasával by vzduch). Opět několikrát silně stlačte zvon a počkejte na výsledek.
Babské tipy na ucpaný odpad
Pokud odpad odtéká špatně, ale není ještě úplně ucpaný, vsypte do něj ½ hrnku soli a zalijte čtyřmi litry vařící vody. Počkejte 15 minut a vyzkoušejte.
Stejný efekt by měly mít dva balíčky jedlé sody nebo prášku do pečiva. Při jejich aplikaci ale počítejte s gejzírem a opakovaným použitím.
Vyzkoušet můžeme i smíchání ½ hrnku sody a ½ hrnku octa. Směs nalijte do odpadu, po 15 minutách zalijte vařící vodou a je hotovo.
Rozmontujte sifon
Odmontujte spodní část sifonu, zkontrolujte jeho vnitřek i potrubí kam až dohlédnete a odstraňte případně nečistoty, smontujte a vyzkoušejte odtok. Před samotným zásahem ale nezapomeňte pod sifon postavit kbelík na odtékající vodu.
Chemie na čištění odpadu
Když žádná výše zmiňovaná varianta nezabere, musíte přistoupit k účinné chemii. Nejdříve odeberte stojatou vodu z vany, umyvadla nebo dřezu.
- Tekutý prostředek nadávkujte podle návodu a po 30 minutách propláchněte teplou vodou.
- Sypký použijte v množství 2-3 lžic (ne více), zalijte 200-400 ml teplé vody a nechte působit půl hodiny.
- Prostředky na bázi kyseliny dávkujte vždy do vody (ne naopak, jinak budou prskat). Vybavte se ochrannou rouškou a rukavicemi a řiďte se přesným návodem. Nepobývejte v místnosti, dokud zbytky chemie zcela neodstraníte.
Užitečné instalatérské péro
V prodejnách s domácími potřebami nebo hobbymarketech lze sehnat tzv. čistící pružinu (lidově instalatérské péro), kterou lze ucpaný odpad nebo kanalizaci bez problémů zprůchodnit. Očko na konci drátku se do nečistoty zavrtá nebo ji úplně odstraní. Na jeho použití by ale měli být dva – jeden drží pohybující se konec a druhý točí kličkou.
Když nic z toho nepomůže…
Pokud jste bez úspěchu vyzkoušeli všechny zmíněné rady, nezbude vám, než zavolat instalatéra. Půjde nejspíš o vážnější problém, který se leckdy neobejde i bez celkové výměny trubek. Často za to může usazený kávový lógr, tuk nebo vlasy. Používejte proto odpadová sítka a lógr nebo tuk vylévejte výhradně do toalety ve formě suspenze s čistícím prostředkem nebo je vynášejte do odpadu – třeba v seříznutých krabičkách od mléka.
Přidejte odpověď