I letos začínají být s blížícím se koncem léta žihadla vos palčivým problémem. Na veřejných prostranstvích nás tolik nepřekvapí, ale doma na zahradě bychom si přece jen nějaké to pohodlí zasloužili. Ukážeme vám několik zaručených způsobů, jak vyhnat vosy ze zahrady když už ne jednou pro vždy, tak alespoň pro toto léto a podzim.
K odpuzení vos existuje celá řada prostředků od čistě přírodních preparátů po chemické nebo mechanické lapače. Žádný z nich ale nefunguje úplně stoprocentně, takže si i po jejich aplikaci raději dávejte pozor, abyste nějakou vosu omylem nezmáčkli nebo nesnědli.
Jak zlikvidovat vosí hnízdo
Ze všeho nejdříve se podívejte, jestli se vosy neusadily přímo u vás. Hnízdo z šedé papírové hmoty zavěšené v podkroví nebo na stromě asi nepřehlédnete, ale pozornost věnujte i nejrůznějším škvírám, do kterých vosy vlétají a zase vylétají. Může jít třeba o bednění u kompostu nebo díru v polystyrenovém obložení domu.
Pokud hnízdo odhalíte, počkejte s jeho likvidací na brzké ranní nebo naopak pozdní večerní hodiny. Tehdy jsou vosy prochladlé a málo aktivní. I tak ale nezapomínejte na ochranné pomůcky včetně brýlí a šátku přes oči a ústa.
Ničení vosího hnízda v zemi
Vosy usídlené v zemi vyhubíte snadno – stačí dovnitř nalít dostatečné množství horké vody a vchod ihned utěsnit drnem nebo hlínou (připravte si je předem). Místo ale neopouštějte a sledujte, jestli se nezačnou vosy rojit jinde. Některá hnízda mohou mít další vchod.
TIP: Nesnažte se do horké vody přidávat dezinfekční prostředky nebo jinou chemii, mohli byste zamořit půdu v okolí.
Likvidace vosího hnízda v budově
Tady se už neobejdete bez insekticidů nastříkaných přímo do hnízda nebo do jeho blízkosti. Použít můžete ty ve spreji nebo v prášku, při kterých zasažené vosy umírají téměř okamžitě. Volně visící hnízda poté spalte, ta zabudovaná vystříkejte montážní pěnou, aby se vosy nemohly příští rok vrátit.
Důležité: Vosy u nás nejsou chráněné, na rozdíl od sršní nebo čmeláků a na jejich likvidaci tedy můžete přizvat i hasiče. Ti hnízdo zlikvidují zdarma, pokud jsou v bezprostředním ohrožení životy obyvatel domu (hnízdo přímo nad vchodem, alergie apod.). V opačném případě vám doporučí specializovanou firmu, která si za likvidaci vosího hnízda naúčtuje 1 500-2 000 Kč.
Lapač na vosy svépomocí zvládne každý
Na volně poletující vosy u terasy nebo na balkóně dobře fungují lapače vos. Ten nejjednodušší zvládnete sami za pomoci PET lahve nebo velké zavařovací sklenice. PET lahev rozřízněte zhruba v jedné třetině. Do spodního dílu nalijte limonádu nebo pivo, horní pak vložte hrdlem dolů do první části a pečlivě přilepte.
V případě zavařovací sklenice vyřežte do jejího víčka malou dírku a přebytečný plech ohněte směrem dolů, nejlépe po všech stranách otvoru. Lapače poté polože nebo pověste na zahradu a dvakrát do týdně je vyčistěte nebo rovnou vyrobte nové.
TIP: Na sladké nápoje se mohou chytit i užitečné včely. Pokud je nechcete ohrozit, použijte pivo.
Lapače na vosy můžete také koupit v drogerii nebo obchodě s domácími potřebami. Mají nejrůznější dekorativní tvary a budou vypadat dobře i postavené uprostřed stolu, když to bude třeba.
Vosy odradí příroda i psychologie
Existují i přírodní repelenty, kterým se vosy rády vyhnou obloukem. Patří mezi ně bazalka (čerstvé snítky) a hřebíčkový olej nalitý do misky. Stačí povařit v jedné lžící oleje asi 5 hřebíčků a repelent proti vosám je hotový.
Zkusit to můžete i psychologicky. Koule z šedého papíru zavěšená na stromě vyvolá v nezvaných návštěvnících pocit, že jsou v teritoriu jiných vos a raději se odklidí. Dobře funguje i éterický citronelový olejíček.
TIP: Vosy přitahují i výrazné parfémy a pot. K zamezení pocení použijte nearomatizovaný antiperspirant.
Naše babičky dávaly důraz i na stravu, kterou jedly. Jeden stroužek česneku denně nebo pravidelná konzumace bazalky prý dokáží ovlivnit vůni potu natolik, že si vás vosy ani nevšimnou. Máte s tímto postupem pozitivní zkušenosti? Pochlubte se pod článkem!
Přidejte odpověď