Udržovaná a pečlivě okopávaná zahrada je krásná, ale stačí se jeden víkend neukázat doma a plevely se začnou šířit neuvěřitelnou rychlostí. Mulčované záhony nejsou vhodné pro každého a navíc mnoho lidí odrazuje jejich charakteristická čpavá vůně.
Štěrkové záhony nebo dekorativně osázená dlažba si s plevely poradí i během vaší delší nepřítomnosti a vypadají skvěle za všech okolností. Jejich založení je sice o něco pracnější než u běžného záhonu, ale vynaložená energie se vám později mnohonásobně vrátí.
Kvetoucí dlažba je dekorativní i užitečná
Všichni majitelé dlažby na příjezdové cestě nebo na zahradních chodníčcích se dříve nebo později musejí potýkat s nevítanými rostlinnými návštěvníky, kteří prorůstají spárami a mohou časem celé dílo úplně zničit. Odstraňovat každý měsíc odolné náletovky z miniaturních spár není nic příjemného. Mnohem lepší proto bude, když v nich rostlinám růst dovolíte, ale jen těm, které tu chcete mít sami.
Rozkvetlá dlažba v pěti snadných krocích
- Odstraňte ze spár všechen plevel. Speciální škrabka vám ušetří hodně námahy, ale vystačíte si i se zednickou špachtlí. Pokud chcete, aby bylo celé dílo dokonalé, omyjte nakonec dlažbu proudem z wapky.
- Spáry vyplňte hlínou a pískem smíchanými v poměru 1:2. Směs trochu udusejte.
- Do největších spár a tam, kde se všechny kříží vysaďte vhodné rostliny. Vybírejte sazeničky s co nejmenším balem, které do škvír snadno vmáčknete.
- Zeminu trochu přitlačte a do všech spár nasypte drobné kamínky.
- V případě, že je poškozená celá dlaždice, můžete ji opatrně vyjmout a místo ní vysadit větší rostlinu. Toto řešení rozkvetlou dlažbu velmi zpestří.
K osazování spár mezi dlaždicemi použijte odolné suchomilné druhy, kterým nevadí ani občasné sešlapávání. Dařit se tu bude i některým bylinkám, které využijete v kuchyni. Použít můžete tymián, mateřídoušku nebo popenec břečťanolistý, líbit se tu bude také netřeskům, lomikamenům, rozchodníkům, úrazníku nebo zběhovci plazivému.
TIP: Popenec se skvěle hodí do polévek nebo teplých omáček, z netřesku zase vykouzlíte osvěžující limonádu. Stačí dva nebo tři lístky překrojit napůl a zalít sklenkou studené vody.
Štěrkový záhon nevyžaduje téměř žádnou péči
Určitě vás potěší, že dobře založený štěrkový záhon si na dlouhou dobu poradí s plevely, aniž byste mu museli věnovat jakoukoliv péči. Snad jen kromě občasného odfoukání navátého listí. Potěší také všechny, kteří nechtějí mít po několika letech z úhledného záhonky šlechtěnou džungli. Díky kamínkovému povrchu se totiž jednou vysazené rostliny déle rozmnožovat nemohou a to ani díky výhonkům nebo podzemním oddenkům.
Jak na štěrkový záhon v šesti krocích
- Ohraničte si záhon a na jeho ploše vyryje hlínu asi 20 centimetrů do hloubky.
- Vnitřní prostor vyložte netkanou textilií a to tak, aby vedla až na povrch. Po stranách ji pak zajistěte kameny nebo dřevem. Tím zabráníte prorůstání plevelů z okolí.
- Připravte si sterilní zeminu obohacenou o hnojivo a hrubý písek nebo keramzit, který zajistí dostatečnou propustnost. Záhon s ní naplňte až po okraj.
- Hlínu mírně přitlačte a povrch záhonu potáhněte dalším pásem netkané textilie, který upevníte ve stejných bodech jako tu předchozí.
- Nyní na záhon nasázejte květiny. Ve vhodném místě vždy textilii nastřihněte do kříže a zasaďte rostlinu.
- Nakonec přidejte dekorativní povrch ve formě štěrku nebo zajímavě tvarovaných oblázků.
Při osazování štěrkového záhonu se poohlédněte hlavně po suchomilných trvalkách a skalničkách, mezi kterými nechybí ani některé oblíbené aromatické rostliny. Namátkou můžeme jmenovat svatolinu, pryšec chvojku, levanduli, šater, úrazník, netřesk, šantu kočičí, mateřídoušku, šalvěj nebo různé druhy okrasných trav.
TIP: Štěrkový záhon čas od času zkontrolujte, protože náhodné semínko se čs od času uchytit může. Pečlivě také odstraňujte staré listí a rostlinné zbytky.
Přidejte odpověď