Zazimujte své truhlíky a květináče přímo na terase či balkónu!

Zazimujte své truhlíky a květináče přímo na terase či balkónu, pixabay.com

Advent nám už klepe na dveře a přesto se na řadě balkónů nebo teras stále zelenají květináče a truhlíky plné svých zelených obyvatel. Možná vás to překvapí, ale na Antarktidu zima také letos ještě nedorazila, ale určitě se jí co nevidět dočkáme. A co tedy s tím zeleným nadělením, které si venku ještě užívá poslední paprsky podzimního sluníčka.

Nejdříve se podíváme, jaké rostliny se pro přezimování hodí. Ne všechny se totiž podaří úspěšně přemístit do předsíně nebo do sklepa a u některých jde dokonce o předem prohranou bitvu. O zazimování se nicméně úspěšně můžete pokusit u těchto druhů:

Některé rostliny nemusíte z balkónu vůbec odnášet, freegreatpicture.com
Některé rostliny nemusíte z balkónu vůbec odnášet, freegreatpicture.com
  • pelargónie (vzpřímené i převislé)
  • železník
  • vějířovka
  • durman
  • fuchsie
  • plumbago

Ve všech případech jde o rostliny, kterým během dostatečně dlouhé vegetační sezóny dřevnatí stonky a dokáží se díky tomu lépe poprat s nepříznivými podmínkami zimy a brzkého jara.

Truhlíky a květináče izolujte proti chladu

Jestliže nemůžete nebo nechcete přemístit rostliny dovnitř, musíte jejich kořeny ochránit před promrznutím a chladem. Nádoby přitiskněte ke stěně balkónu nebo terasy (nejlépe na jižní straně) a obložte je silnými deskami polystyrénu zabezpečenými proti odfouknutí. Prostor mezi květináčem a deskami vyplňte dobrým izolantem. Použít můžete například spadané listí, slámu nebo hobliny.

Bez nedostatečné izolace rostliny jedndouše uschnou, pixabay.com
Bez nedostatečné izolace rostliny jedndouše uschnou, pixabay.com

Řiďte se heslem čím více, tím lépe, protože jen opravdu dobrá izolace dokáže kořeny rostlin ochránit před promrznutím, které způsobí, že nemohou přijímat vodu a celá rostlina v podstatě uschne.

Velmi dobře dokáže zaizolovat také známá bublinková fólie. Jednoduše postavte květináč doprostřed dostatečně velkého čtverce fólie, květináč obalte jako dárek a v horní části fólii svažte tak, aby zbyl jen malý dýchací otvor. Pokud je to nutné, použijte výztuhu například z větve nebo drátu. Na závěr můžete ještě celé dílo obalit jednoduchou rákosovou rohoží, která poslouží jako další izolační vrstva a zároveň trochu eliminuje nevzhlednost obaleného květináče.

TIP: Pro lepší zazimování rostlin doporučuje odborníci přidat na konci léta do zálivky hnojivo bohaté na draslík. Pokud jste to letos neudělali, určitě si to napište do kalendáře na příští rok.

I fuchsie dokáží přezimovat venku, pokud jim poskytnete vhodné podmínky, pixabay.com
I fuchsie dokáží přezimovat venku, pokud jim poskytnete vhodné podmínky, pixabay.com

Na budoucí zimování myslete také při výběru květináčů. Ty plastové rostliny příliš nezahřejí, mnohem lepší jsou v tomto ohledu hliněné květináče. Vzhled k jejich vysoké hmotnosti a obtížné manipulaci ale můžete využít i další fintu. Plastové květináče jednoduše na zimu postavte do dřevěné bedničky vystlané listím nebo slámou a následně vše obložte již zmíněnými polystyrenovými deskami. Nemusíte se pak obávat ani velmi kruté zimy.

Když je teplo, zalévejte

Rostliny se na zimu ukládají do zimního spánku, ale nejsou v nečinnosti úplně. Neměli byste na ně proto zapomínat ani se zálivkou. Málokdo to ví, ale většina rostlin, které nepřežijí zimu, jednoduše uschne. Proto vždy, když se teploty ocitnou nad bodem mrazu zkontrolujte vlhkost hlíny v květináčích a v případě potřeby mírně zalijte. Díky tomuto postupu budou vaše ztráty na jaře zcela minimální.

Vaše odměna na jaře bude sladká, pixabay.com
Vaše odměna na jaře bude sladká, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.