Zakopané maso nebo finská pec? Aneb poradíte si i bez grilu?

Finská pec příliš dřeva nespotřebuje, pixabay.com

Sezóna oblíbených letních grilovaček se rychle blíží. Ale není na čase ukázat vašim přátelům něco nového? A co takhle si uvařit jen sám pro sebe na jednom jediném polenu dřeva bez otravného vytahování těžkého grilu?

Vaření pod zemí není nic nového. Nejznámější je asi maorský pokrm hangi z Nového Zélandu, na kterém si snědí domorodci pochutnávají dodnes. Hliněný hrnec ale používali i pionýři a skautíci. A co teprve Finové! Suché dřevo je v jejich končinách cenné a času také obvykle nemívají nazbyt. A vymysleli díky tomu ten snad nejúspornějším způsob vaření na otevřeném ohni na světě.

Finská pec

Finská pec příliš dřeva nespotřebuje, pixabay.com
Finská pec příliš dřeva nespotřebuje, pixabay.com

Severskými pochoutkami začneme. Vezměte velké dobře vyschlé poleno a nasekejte ho na osm přibližně stejně velkých špalků. Klidně použijte i motorovou pilu, bude to hotové raz dva. Nyní špalky postavte na nehořlavý povrch tak, abyste doprostřed mezi ně bez problémů vsunuli zatnutou pěst.

Máte? Tak budete potřebovat ještě trochu starých novin a sirky. Papír a třísky dřeva nacpěte mezi vyrovnaná polínky zhruba do necelé poloviny výšky. Zapalte a nechte rozhořet. Poté můžete nahoru položit pánvičku, do které podle chuti nakrájíte nějakou zeleninu, maso nebo kousky salámu. Okořeňte a opékejte do měkka. Za půl hodinky (podle zvolených surovin i dříve) si můžete pochutnávat. Tento návod využijete v létě i za suchého zimního počasí. Zuhelnatělé špalky nakonec odstraníte a máte uklizeno.

Zakopané maso

Tento návod se hodí spíše pro gurmány, kteří si na své oblíbené jídlo rádi a dlouho počkají. Jde o poměrně pomalé vaření. Lahodného pokrmu se dočkáte až za pět hodin. Ale věřte nám, že vážně stojí za to.

A co k tomu potřebujete? Hodit se vám bude rýč, cihly (cca 16), nádoba na horké uhlíky a dobře vyschlé dřevo (ideálně mírně aromatické, například z ovocných stromů). A samozřejmě velká litinová nádoba s pokličkou. Nejdříve vykopejte asi půl metru hlubokou jámu. Velikost zvolte tak, aby po obložení cihlami zůstala po každé straně litinového hrnce ještě 8-10 centimetrová mezera. Drny trávy se snažte uchovat co nejvíce vcelku.

Rozdělejte uvnitř velký oheň a přikládejte, dokud není jáma žhavými uhlíky do tří čtvrtin zaplněná. Uhlíky jsou hotové, když většina z nich prohoří do černa, ale ještě sálá. Do litinového hrnce teď naskládejte syrovou nebo podušenou zeleninu, tu poklaďte masem nakrájeným asi na 5 centimetrů velké kousky. Přidejte koření (třeba bobkový list, majoránku a pepř), osolte a zasypte syrovou cibulí. Zalijte vývarem tak, aby byl obsah hrnce asi do poloviny ponořený.

Nyní vyberte z jámy polovinu žhavých uhlíků, vložte uzavřený hrnec, uhlíky nasypte zpět, obložte cihlami a nakonec přiklopte drny. A teď čekejte. Pět hodin by mělo masu ke změknutí stačit. Nejlépe bude chutnat s čerstvým pečivem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.