Jarní příprava bazénu na sezónu provedená se vším všudy vám může ušetřit v létě spoustu starostí. A se stoupajícími denními teplotami se okamžik odzimování bazénu blíží mílovými tempy. Jak s tím správně začít a na co určitě nezapomenout?
Příprava bazénu na sezónu by měla začít ve chvíli, kdy venkovní teploty stabilně dosahují 15°C a více. Nejste-li si jistí, jestli už ten správný okamžik nastal, vezměte si k ruce teploměr a změřte teplotu zbylé vody v bazénu. Jestliže stupnice ukáže alespoň 10°C, můžete se do odzimování bazénu směle pustit.
Maličkosti, které mohou zaskočit
Nejprve odstraňte plachtu nebo kryt, který v zimě chránil bazén před hrubými nečistotami. Naváté listí a prach co nejpečlivěji smeťte a očistěte. Zabráníte tak jejich napadání do vody, odkud by se později odstraňovaly mnohem hůř.
Nečistoty, které se přesto do bazénu dostaly, vyberte za pomoci síťky nebo si vezměte k ruce bazénový vysavač. Poté se zaměřte na odstranění usazenin ze stěn bazénu a jeho dna. Bazénová chemie, kterou jen nanesete na špinavý povrch a po nějakém čase smyjete vodou, může celý proces značně usnadnit, ale s rejžákem na delší tyčce a trochou píle budete mít také za chvíli hotovo.
Začněte napouštět vodu tak, aby její hladina dosahovala přibližně do poloviny středu skimmeru. Zapojte filtraci a další bazénovou techniku. Ujistěte se, že jsou závity a drážky dokonale čisté. Těsnící „O“ kroužky před dotáhnutím lehce přetřete silikonovou vazelínou, která zlepší jeho těsnost a zabrání mechanickému poškození při dotahování.
Změřte kvalitu vody, její tvrdost, obsah chlóru a pH, tyto hodnoty vám později pomohou při správném dávkování bazénové chemie. Zapněte filtr a nechte ho v provozu alespoň 24 hodin. Během této doby choďte průběžně kontrolovat pevnost všech spojů a závitů. Podle potřeby je jemně dotáhněte, případně rozmontujte a znovu spojte.tuto kontrolu posléze provádějte každý týden. Zvyšující se teplota vody a nepřetržitý provoz může snadno vést k úniku vody do bazénové techniky. Průběžná kontrola dokáže předejít celá řadě závažných problémů.
Kalná voda není na závadu
Když začnete napouštět bazén a zároveň uvedete do provozu veškerou techniku a přidáte prostředky pro úpravu vody, může se stát, že se voda zakalí a změní barvu. Nejde o nic neobvyklého. Jde jen o reakci kovů, solí a dalších minerálních látek obsažených ve vodě. Ještě než přikročíte k dalšímu přidávání chemických prostředků, pokuste se o něco prodloužit filtrační cyklus. Pokud se ani po 72 hodinách, během kterých jste 2x vyčistili filtrační zařízení, vzhled vody nezlepší, sáhněte po chemické pomoci. Ve většině případů to ale nebývá potřeba.
Přidejte odpověď