Dřevo a výrobky z něj má zahradě své stálé místo. Plní funkci estetickou i praktickou – je příjemné na dotek a dokáže prostor, ve kterém je použito, opticky zahřát a prosvětlit. Ne každému ale vyhovuje jeho náročná údržba. Dřevoplast v sobě kombinuje užitné vlastnosti dřeva s nenáročnou péčí o plastové povrchy. A co je to vlastně dřevoplast?
Dřevoplast rozhodně není umělý materiál, jak se kutilové často domnívají. Ve skutečnosti v sobě obsahuje zhruba 60% přírodní dřevní hmoty, která mu dodává charakteristickou texturu a zbarvení a pouze 40% polymerové složky, která zajišťuje jeho odolnost a snadnou údržbu. Hodí se pro zátěžové plochy i exteriéry s prudkými výkyvy počasí, včetně obložení bazénů nebo vířivek.
Výhody dřevoplastu
- Snadné čištění – postačí wapka.
- Odolný proti plísním, houbám i vhkosti.
- Nepotřebuje žádný ochranný nátěr.
- Má stejné estetické vlastnosti jako dřevo.
- Vysoká odolnost proti zátěži i povětrnostním podmínkám.
Nevýhody dřevoplastu
- Vyšší cena.
- Na slunci částečně vybledne.
- Mastnota na něm zanechá skvrny.
- Slunce ho dokáže značně rozpálit.
Nejen obložení u bazénů
Původně byl dřevoplast navržen pro hoteliéry a majitele rekreačních objektů, kteří chtěli mít bazén líbivě obložený dřevem, ale nechtěli investovat čas ani finanční prostředky do jeho pravidelné údržby.
Dřevoplast na zahradě se ale hodí na mnohem více věcí. Dobře poslouží jako materiál pro výstavbu samonosných schodů a teras. Doporučuje se použití plných prken bez odlehčujících dutin, ve kterých by se mohl usazovat nepořádek nebo zahradní škůdci.
Lavičky z dřevoplastu také vypadají skvěle a navíc netrpí nešvarem rychlého opotřebení. Jednou vyrobená lavička zůstane na vaší zahradě po mnoho let bez ohledu na to, jestli ji umístíte na rozpálenou betonovou zídku nebo na trávník pod vzrostlou hrušní.
Obložit se dají navíc nejen bazény ale i květináče nebo dokonce fasády domů. Vypadají dobře a a navíc brání nadměrnému ohřívání místností sluncem v letních měsících.
Dřevoplast jako chodník i plot
A konečně můžete z dřevoplastu postavit i celé ploty. Už žádné pracné obrušování a natírání. A nejlepší na tom je, že nezničitelný dřevoplastový plot od toho obyčejného dřevěného na první pohled nepoznáte. Kdo si chce ověřit pravý stav věci, musí chtě nechtě zaťukat.
Nebo položte prkna z dřevoplastu jednoduše vedle sebe a vytvořte tak na zahradě krásný a nenáročný chodníček. Dřevoplastové chodníky můžeme stále častěji vidět třeba v zoologických nebo botanických zahradách, kde bez problémů odolávají i velkému množství návštěvníků. Pro potřeby běžné zahrady jsou proto přímo ideální.
Přidejte odpověď