Ucpaný odpad dokáže značně znepříjemnit život, ale dříve než se rozhodnete volat specializovanou firmu, která vás bude stát dost peněz, zkuste nejdříve několik metod, jež si s takovým problémem dokážou poradit.
Způsobů, jak odpad uvolnit a tím jej zbavit tzv. ucpávky, existuje několik. Dá se jít mechanickou cestou, chemickou a potom také strojní. Kromě odpadu u kuchyňského dřezu, který dostává zabrat asi nejvíc, se může ucpat i ten v umyvadle, ve vaně či sprše, v neposlední řadě se totálně ucpe i WC.
Jaké pomůcky je dobré mít doma?
- obyčejný zvon na odpady
- sypký či tekutý čistič odpadů
- instalatérské péro
- adekvátní ochranné pomůcky (rukavice, ochranné brýle, případně i různé štíty)
Čištění odpadu zvonem
Jestliže voda stále aspoň z části odtéká, i když hůře, použijte klasický gumový zvon, který odpad zbaví ucpávky. Zvon se dá sehnat v různých velikostech, a to jak v domácích potřebách, tak v drogerii.
Často pomáhá tlakový čistit odpadních rour, hlavně, když je na odpadní trubky napojená pračka či myčka, které mohou trubky a stěny zanést mastnými usazeninami a tukem.
Jak postupovat při čištění?
Připravte si zvon a kousek hadru. Začněte tím, že do dřezu dáte zátku a napustíte do poloviny teplou vodou, pak namočíte hadr a přiložíte na přepadovou vpusť. Zátku vyndejte a na odtok postavte zvon, jehož stlačováním a poté nadzvednutím se vytvoří podtlak, který by měl odpad uvolnit.
Tento pohyb opakujte tak dlouho, dokud neuvidíte, jak ve vodě plavou kousky usazenin, jež byly příčinou ucpaného odpadu. Jakmile je ucpávka kompletně zlikvidována, bude voda odtékat plynulým proudem. Teprve tehdy je čas odložit zvon. Pokud se při vypouštění dřezu začne tvořit vodní vír, je to známka, že je odpad opět průchozí a nic nebrání odtoku vody.
Jaké lze použít chemické pomůcky?
Jestliže vám použití zvonu nepomohlo a stále je v odpadu nějaká nečekaná překážka, zkuste to pro tentokrát chemickou cestou, ale pokud možno vybírejte pečlivě.
Sypké přípravky
- Krtek čistič odpadů – prodává se v balení 450 g a 900 g a je velice agresivním čističem, mějte na paměti, že jej není vhodné používat tam, kde je hliníkové potrubí.
- Hydroxid sodný (Louh) – seženete ho ve verzi 0,5 kg nebo 1 kg. Je to základní chemická suroviny, která se používá na čištění potrubí, odpadů, ale také kotlů.
- Rejsek čistič odpadů – najdete ho v balení 250 g, 600 g nebo 1 kg, perfektně se hodí na odstraňování zbytků jídla, papíru, vlasů i usazených tuků.
- Fredy čistič odpadů – na trhu se vyskytuje v 500 g balení a je ideálním pomocníkem na čištění sifonů u dřezů, van, sprchových koutů, toalet i umyvadel.
Tekuté čističe
- Mattes čistič odpadů – balení je 250 g nebo 500 g, dokonale si poradí s čištěním kanalizačních odpadů i výlevek, umyvadel a van.
- Savo Razant – velikost balení je 1 l a je to účinný tekutý čistič na bázi gelu, který hravě odstraní nečistoty i zápach z odpadů dřezů, umyvadel i van.
Z přípravků je dobré začít Hydroxidem sodným, který je ideální k likvidaci vlasů, srsti zvířat, nehtů, chlupů a dalších nečistot. Také se s jeho pomocí dá udržet čistota v bidetech či pisoárech. Jakmile budete tento přípravek používat, musíte si hlídat oči (ochranné brýle) a také dýchací cesty. Rovněž nezapomeňte na gumové rukavice, aby nedošlo k poleptání kůže.
Kdo nemá k dispozici klasické ochranné pomůcky, může zvolit vhodné alternativy. Ochranné pracovní brýle nahradíte slunečními brýlemi, pokud možno nepříliš tmavými, gumové rukavice v nejhorším případě zastoupí latexové rukavice (chirurgické). Vezměte si na sebe něco s dlouhým rukávem a zajistěte dostatečný přísun čerstvého vzduchu, což znamená, že musíte větrat.
Tip:
Skvěle funguje také vroucí voda se solí. Minimálně půl kila kuchyňské soli promícháte s vroucí vodou, nalijete do odpadu a necháte působit. Spousta lidí tvrdí, že to funguje dokonce lépe než hydroxid sodný. Výhodou soli je, že dokáže působit ve větší hloubce trubek než louhu, ten účinkuje jen na kraji odpadu, takže v trubkách ve zdi může klidně zbytek usazenin zůstávat.
Ve chvíli, kdy nepomáhá čištění mechanickou cestou a chemie je na odpad krátká, sáhněte po instalatérském peru, které můžete běžně zakoupit v domácích potřebách či v potřebách pro kutily. Dobré je rovněž tlakové čištění, na které budete potřebovat tzv. wapku a zahradní hadici.
Přidejte odpověď