Milujete pohled do ohně a rádi byste si zatopili v krbu nebo kamnech? Pohled do ohně uklidňuje a navozuje romantickou atmosféru, ale víte jak zatopit, jaké použít dřevo atd.? Zkuste se inspirovat v našem článku.
Druh dřeva
Když zatápíte, použijte měkké dřevo, to se totiž mnohem rychleji rozhoří. Skvělá je například borovice. V nejhorším se dá použít vrba, topol, osika a další měkké listnáče. Pokud jde o udržování ohně, pak musíte přikládat tvrdé dřevo.
Optimální vlhkost
Předtím, než se dřevo použije k zatápění, musí být správně vysušené. Optimální vlhkost je 10 – 15 %. Čerstvě naštípané dřevo je potřeba nejdříve 1 až 2 roky sušit, a teprve potom se dá použít na zátop.
V obchodech se dá pořídit vysušené palivové dříví nebo se používají dřevěné brikety, což jsou v podstatě slisované dřevěné zbytky (hobliny, piliny). Výhodou je, že jsou perfektně vyschlé.
Výhřevnost dřeva
Na ideální výhřevnost má vliv nejen vlhkost dřeva, ale také jeho druh. Tvrdší dřeviny zaručují vyšší výhřevnost, k těm nejlepším patří dub, buk, habr, jasan, bříza a dřevo ovocných stromů.
Velikost polínek
Každý výrobce udává doporučenou délku polínek pro jednotlivá topidla sám, ovšem za čas se naučíte sami používat tu nejlepší velikost. Ideální šíře je mezi 10 až 20 centimetry.
Co použít na podpal?
Jednoznačně nejlepší jsou třísky z jehličnanů, pokud možno s vysokým obsahem pryskyřic (třísky, které jsou plné smůly, perfektně hoří).
Průměr jednotlivých třísek by neměl přesáhnout zhruba 2 až 2,5 centimetru. U klestí, které si donesete z lesa, trvá mnohem déle, než se rozhoří. Na podpal se dá také použít podpalovač – lihový, parafínový nebo také v podobě dřevité vlny.
Jak na přípravu třísek?
Budete potřebovat polínko, které nemá suky. Ta si naštípejte na tzv. destičky o síle 2 až 2,5 cm. Pak destičku položte a štípejte na jednotlivé třísky.
Co rozhodně nikdy nesmíte dávat do krbu či kamen
- Běžný odpad
- Plasty
- Dřevotřísku s pojivy
- Chemicky či jinak ošetřené dřevo (třeba lakované)
Hlídejte si vzduch
Výrobce kamen či krbu vždy uvádí přesný popis regulace vzduchu v návodu. Obecně lze říci, že když se chystáte zatápět, je nutné otevřít veškeré přívody vzduchu.
Hned, jak se dřevo rozhoří, se zase uzavřou až na jeden, a to sekundární přívod vzduchu, ten reguluje sílu plamene.
Nezapomeňte, že když budete přitápět, je nutné znovu otevřít všechny přívody vzduchu a zase uzavřít vyjma sekundárního.
Jak zatopit?
- Vložte do topeniště kus zmačkaného měkkého papíru (velikostně tak akorát).
- Na papír položte buď umělý podpalovač a na něj pak několik třísek, nebo vynechejte podpalovač a rovnou do kamen či krbu položte suché prosmolené třísky.
- Potom o ně opřete pár menších polínek měkkých polínek, která musíte postavit tak, aby mezi vrstvami snadno proudil stlačený vzduch.
- Zapalte a počkejte, až se vše dostatečně rozhoří. Když uvidíte, že se rozhořela i silnější polínka, je čas s přikládáním polínek tvrdého dřeva.
Přidejte odpověď