S příchodem chladného počasí začíná být problém plísní v našich domech znovu aktuální. Naštěstí není nutné sahat po dávce škodlivé chemie, vyzkoušet můžete i přírodní způsoby, které si s plísněmi hravě poradí a to zejména, zaznamenáte-li tento problém včas.
Spatříme-li plíseň na zdi, podlaze nebo nábytku, obvykle saháme po osvědčených chemických prostředcích, které fungují na bázi sava, chlóru nebo stříbra. Ty ale nejsou zrovna moc přívětivé k našim dýchacím cestám a jejich použití v domácnosti s malými dětmi, zvířaty, astmatiky nebo alergiky je často na hranici bezpečnosti. Pro přírodní prostředky ale naštěstí není třeba chodit nijak daleko. V hlavní roli zabijáků nepříjemných plísní se dnes představí ocet, čajovníkový olej a grapefruit.
Ocet – prostředek našich babiček
Ocet je v domácnosti užitečný při celé řadě činností. Poradí si s desinfekcí i pachem lednice, vyčistí zašlé spáry a popere se s některými odolnými skvrnami. O jeho protiplísňovém působení ale ví málokdo. Přitom jde o velmi levné a rychlé řešení, které si především se začínající plísní poradí raz dva. Věděli jste, že čistý ocet dokáže zabít přibližně 80% různých původců plísní?
Využijte jeho sílu, stačí si připravit jednoduchý octový postřik. Do rozprašovače na květiny jednoduše nalijte čistý ocet. Přidat můžete i kapku vonné esence pro příjemnou vůni. Nastavte rozprašovač na střední proud a nastříkejte ocet přímo na plíseň. Nepříjemného zápachu se nebojte, vyvane sám po několika hodinách a pořád je mnohem příjemnější, než třeba zmiňované savo.
Opakujte vždy po zaschnutí nejméně 5x. Pokud ani po několika dnech neuvidíte známky úbytku plísně, přistupte k radikálnějšímu řešení.
Tea tree oil jako přírodní desinfekce
Olej z čajovníku se dnes používá v celé řadě kosmetických produktů i přírodních čisticích prostředků. Má ovšem svou specifickou vůní, která je odolná a na místě vydrží i několik dní. Při přípravě postřiku z tea tree čajovníku se proto nejprve poraďte se svým nosem.
Do rozprašovače nalijte půl litru vody a dvě čajové lžičky čistého oleje- Důkladně protřepejte a aplikujte na postižené místo 2x denně.
Síla z grepových jader
Jestliže nebudete slavit úspěchy ani s čajovníkem, musíte se přece jenom plácnout trochu přes kapsu a pořídit olej z grepových jader. Grapefruitové esence jsou dnes nejčastěji k vidění jako součást přírodních antivirových prostředků (skvěle působí proti aftům nebo infekcím v těle), ale vy potřebujete čistý olej. Je bez barvy i zápachu, ale jeho cena je trochu vyšší – počítejte okolo 60 Kč za 25 ml.
Grepový postřik: 20 kapek grepového extraktu smíchejte s půllitrem vody a dobře promíchejte. Následně naneste na postižené místo. Efekt by se měl projevit už druhý den.
Přidejte odpověď