Bytové dveře jsou vstupní branou do našeho soukromí, chceme tedy, aby vypadaly co nejlépe. Renovace bytových dveří není vůbec složitá a dokáže vám ušetřit i nemalé náklady. Stačí jen vědět, jak na to.
Lidé mají doma často poklady a ani o tom nevědí. Ve starších rodinných domech to bývají dveře z masivu, které majitelé pro jejich ošuntělý vzhled často přehlíží. A často tak poctivý kus bytového vybavení odnesou na skládku a koupí si raději dveře dřevotřískové nebo dokonce rovnou plastové. Přitom dát nábytku novou šanci se opravdu vyplatí a dveře nejsou výjimkou. Existuje hned několik způsobů, díky kterým si můžete pohrát s jejich povrchovou strukturou i barvou.
Ještě než začnete renovovat
Zapomeňte na to, že byste mohli dveře upravit přesně tak, jak jsou zasazené v pantech. Zvláště v malých panelákových bytech tato úspora místa neuvěřitelně láká. Vždyť komu by se chtělo kvůli přenášení dvoumetrových dveří vyklízet celý obývák?
Kompletní renovaci dveří je ale vždy lepší provádět takříkajíc naležato. Ještě než je sundáte z pantů, ujistěte se, že nikde nedrhnou. Pokud ano, pečlivě si označte místo problému a následně ho lehce zabruste. Zkontrolujte pevnost všech šroubků a v případě potřeby je vyměňte. Myslete také na to, že pouhá výměna ohmatané kliky za novou dokáže s dveřmi udělat zázraky.
Dejte šanci dřevu
Jestliže máte doma poctivé dveře z masivu, můžete si snadno ulehčit práci. Stačí, když necháte vyniknout přirozenou kresbu dřeva. Jednoduše oškrábejte ze dveří starou barvu, dřevo natřete vhodným mořidlem a máte hotovo. Přírodní vzory na dřevu také velmi pěkně zvýrazní voskové oleje, se kterými se navíc snadno pracuje.
Namalujte je
Jestliže se dveře rozhodnete přetřít novou barvou, nespokojte se jen s jednoduchým zakrytím všech částí, které nabarvit nechcete. Mnohem snadněji se vám bude pracovat, pokud předem všechny šroubky a součástky odmontujete a to včetně vnitřního skla, pokud je to možné. Výsledek bude navíc mnohem úhlednější než kdybyste všechno nechali vcelku.
Před malováním je třeba odstranit starou barvu. Můžete použít špachtli, teplovzdušnou pistoli, brusku nebo odstraňovač nátěrů. Všechny praskliny a dutiny poté vyplňte epoxidovým nebo akrylovým tmelem. Tmel bude nutné zbrousit, proto dbejte, aby vždy sahal kousek nad povrch dveří. Vybírejte jen tmely určené na dřevo, které dobře odolávají změnám teploty a vyšší vlhkosti.
Základní nátěr proveďte syntetickou nebo vodou ředitelnou barvou a poté přebruste. Konečný nátěr aplikujte až poté, kdy ten první dostatečně zaschne.
TIP: Jestliže najednou renovujete více dveří, dobře si označte všechny jednotlivé díly, abyste poté pracně neuvažovali, kam co patří.
Fólie se hodí i na dveře
Fóliování je vhodné především pro dveře z dřevotřísky nebo jiných vzhledově nepříliš atraktivních materiálů. V nabídce obchodů najdete speciální samolepící fólie určené přímo k polepu dveří, které jsou opatřeny odolnou vrchní vrstvou. Před nalepením fólie musíte dveře také zbrousit a zatmelit, ale práce s fólií je mnohem jednodušší než natírání.
Za pomoci pravítka přeneste rozměry dveří na fólii, vystřihněte a začněte opatrně lepit směrem od pantové strany dveří. Při vyhlazování fólie si můžete pomoci speciální stěrkou. Materiál tahejte rovnoměrně po celém obvodu dveří, jinak by mohly při polepování vzniknout nepěkné bubliny. Fólii pro druhou stranu dveří vystřihněte o něco větší, aby mohla překrýt již nalepené hrany té první.
Dveře zrenovované za pomoci fólie jsou odolné proti vlhku i mechanickému poškození a navíc částečně působí jako protihluková izolace.
Dýhování přenechte odborníkům
Nanášení dýhy alias vrstvy pravého dřeva se při úpravě dveří přímo nabízí. Celkový dojem vypadá perfektně a často je na první pohled nerozeznatelný od masivu. Tato technika ale patří do rukou odborníků. Svépomocí ji lze zrealizovat jen velmi těžko. Ovšem výsledek za to stojí a za dýhování rozhodně zaplatíte méně než za nové dveře z přírodního dřeva.
Přidejte odpověď