Nadměrná vlhkost nebo zatékání do interiéru trápí podle statistik každou čtvrtou domácnost. Poradíme vám, jak se jednoduše dostat ke zdroji těchto nepříjemných problémů a předcházet tak růstu plísní a poškození omítek hned v začátku.
Optimální vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40-60%. Nízká vzdušná vlhkost vysušuje sliznice, vysoká naopak podporuje růst choroboplodných organismů. Vzdušnou vlhkost mohou uměle zvyšovat například akvária nebo květináče s pokojovými rostlinami. Alergici by měli mít vzdušnou vlhkost v obývaných prostorech spíše okolo horní hranice tzv. 60 %. Vyhnou se tak problémům zapříčiněným polétavým prachem.
Mezi příznaky začínajících problémů patří:
- vlhké stěny
- orosená okna
- plísně na stěnách
- opadávající omítka nebo odlupující se tapety
- pocit zimy
První pomocí při příliš velké vlhkosti je dostatečné odvětrávání a zapnutí digestoře nebo jiného pohlcovače vlhkosti. A do čeho se vrhnout potom?
Pátrání začíná na střeše
Špatnou zprávou je, že místo, kudy se voda dostává na povrch vůbec nemusí být tím, kudy pronikla dovnitř. Ba naopak. Plesnivé stěny v přízemí mohou být zapříčiněny miniaturní škvírou ve střeše. A právě tam by naše pátrání mělo začít.
Nejdřív zkontrolujte povrch střechy. Hledejte drobné pukliny, netěsnící spoje apod. Jestliže pátrání k ničemu nevede, vemte si do parády okapy a podlahy na balkónech či terasách. Odhalenou příčinu je třeba ihned zlikvidovat. Skvěle se na to hodí asfaltový nátěr, který dalšímu pronikání vlhkosti zamezí. Můžete ho použít i v případě, že důvod zatékání neodhalíte. V takovém případě musíte natřít celou střechu a veškeré její příslušenství. Asfaltový nátěr naštěstí drží všude od betonu přes dřevo až po kovové povrchy. Asfalt proniká hluboko do škvír a nerovností a práce s ním je navíc opravdu snadná.
Při práci s ním je ovšem třeba dodržet několik jednoduchých zásad. Střechu nebo jiný rovný povrch předem zbavte všech hrubých nečistot. Poté vezměte špachtli a asfaltový nátěr vtlačte do všech odhalených mezer a škvír. Pokud jsou příliš malé, raději je rozšiřte, aby nátěr pronikl dostatečně hluboko. Poté celou plochu pokryjte rovnoměrnou vrstvou nátěru – použijte malířský váleček.
Ihned po aplikaci přidejte nezbytný hrubozrnný posyp v dostatečné míře a nechte zaschnout. Nakonec vše natřete stříbřenkou, která ochrání nátěr proti UV záření a prodlouží jeho životnost.
Vlhkost od základů
Vlhkost, která vzlíná do stavby díky špatné izolaci odspodu, není tak jednoduché odstranit. Kvalitní hydroizolace základů se na již hotové stavbě svépomocí dá zrealizovat jen velmi těžko. Pomoc odborníků je proto na místě. Pamatujte si, že dobře odizolované základy ochrání před vlhkostí celý dům.
Přidejte odpověď