Dejte starému nábytku šanci a zrenovujte ho

Tato lavička by si renovaci rozhodně zasloužila, pixabay.com

Renovace nábytku je teď v módě. Dává nám možnost dostat do domácnosti kousky takové kvality, o jaké se nám v běžných nábytkářských řetězcích může jen zdát. A s moderními barvami navíc nejde o žádnou složitou práci.

Starý nábytek je nám často líto vyhodit. Vždyť ještě dobře slouží a pojí se k němu tolik vzpomínek – jen kdyby nebyl tak oprýskaný a ohmataný. Jestliže není funkčnost vaší oblíbené židle nebo stolu nijak zásadně poškozena, nedejte se odradit ošuntělým vzhledem. Vezměte do ruky barvu a štětec a pusťte se do práce.

Jako dětské puzzle

Pro začátek je nutné předeslat, že renovace nábytku se nutně nemusí spojovat se škrábáním barvy nebo s prací s elektrickou bruskou. V malých prostorech panelákových bytů si ani takový luxus nelze dovolit. Místo toho se spolehněte se plechovku kvalitní barvy, štětec a kousek staré látky, kterou pod nábytek podložíte.

Tato lavička by si renovaci rozhodně zasloužila, pixabay.com
Tato lavička by si renovaci rozhodně zasloužila, pixabay.com

Ještě než se do renovace pustíte, šroubujte a to důkladně. Rozeberte každý kousek nábytku jako dětskou skládačku, očistěte ho od prachu a odmastěte. Bude se vám s ním pracovat mnohem lépe, než kdybyste celé tělo skříně nebo komody ponechali vcelku.

Renovace nábytku není jen odstranění barvy

Nelíbí se vám váš starý botník, který leží přímo na zemi a vypadá jako zastaralá krabice? Opatřete ho při jeho oživení nožičkami. Bude vypadat k světu a vy pod ním navíc i snadno uklidíte. U dřevěného stojanu na CD můžete naopak nožičky odstranit, aby tolik neklouzal po podlaze.

Mezi další možné úpravy nábytku před novým nátěrem patří například výměna úchytů a pantů, přilepení nových lišt nebo přidání reliéfních ozdob, které jsou k dostání v každém obchodu s retro nebo vintage pomůckami.

Barevné dekorace se také hodí ve chvíli, kdy chcete výrazně rozčlenit větší plochy – například dveře od šatní skříně. Takový nábytek získá úplně novou vizáž se skutečnou hloubkou. Pohrát si můžete i s barvou ochranných lišt, kdo říká, že musí být nenápadné a zcela splývat s podkladem? Pohrajte si s kontrasty a dejte svému interiéru nádech nevšednosti.

Možnosti dekorování povrchů

I když renovovaný nábytek v posledních letech často získává nádech vintage, vy se tímto trendem řídit nemusíte. Kromě patiny můžete vybírat i z lesklého nebo matného vzhledu případně celé dílo polepit například samolepící tapetou se vzorem přírodního kamene. Záleží jen na vaší představivosti a šikovnosti. Použít můžete také speciální samolepky na nábytek.

Zajímavé může být také dekorování pomocí šablony. Z tvrdého papíru si vyrobte předlohy s prostříhaným vzorem, kterou poté jednoduše přikládejte na povrch nově natřeného nábytku a přejíždějte válečkem se speciální barvou. Celé dílo nechte přes noc zaschnout, ráno ještě celý dekor ošetřete nábytkářským voskem a nechte zaschnout. Získáte originální kus nábytku, který vám budou závidět všichni sousedé.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.