Balkóny spojují naše bydlení s vnějším světem, ale přitom nás jinak neomezují v komfortu a pohodlí. Bohužel v minulých dobách byla při výstavbě balkónů často podceňována ochrana proti vodě a dnes je proto řada z nich v havarijním stavu. Pokud i váš balkon nebo terasa potřebujete rekonstrukci, určitě s ní neotálejte. Zabráníte tak zvětšujícímu se poškození a navíc to ještě s přehledem stihnete do zimy.
Naše balkóny trápí mnoho neduhů. Mezi ty nejčastější patří odkrytá a zkorodovaná výztuž a poškozený nebo přímo chybějící beton i do hloubky několika desítek milimetrů. Nejde jen o estetický problém, havarijní stav balkónu může mít vliv i na statiku celé budovy.
Začínáme se základy
Bez přípravy podkladu se rekonstrukce balkónu neobejde. Nejdříve třeba ručně odstranit všechna znečištěná a poškozená místa. Výztuž poškozená korozí se odkryje až na zdravý kov, rozpadající se beton se odstraňuje až do doby, než narazíte na zdravé jádro.
Zkorodovanou výztuž následně ošetřete antikorozním nátěrem, který zároveň poslouží jako vítaný spojovací mezičlánek mezi novou ocelí a maltou. Chybějící beton doplňte reprofilační maltou – obvykle se používá nesmršťující se cementová sanační malta. Jakmile vše zaschne, povrch balkónu je ještě třeba vyhladit maltou s jemnější texturou.
Narazíte-li během rekonstrukce na větší trhliny nebo díry, použijte na ně speciální lepící tmely, navržené pro tyto účely. Nakonec použijte odolné zpevňující a ochranné nátěry. Ještě než přistoupíte k pokládce nové krytiny, ujistěte se, že je podklad důkladně zbaven všech zbytků starých nátěrů, mastnoty nebo nečistot.
Vyspádování balkónu
Tato fáze rekonstrukce balkónu počítá také s nezbytným vyspádováním, které podpoří odtok dešťové vody. Použijte k němu cementovou vyspádovací stěrku. Použít můžete i rychlovazné cementové potěry, které se vždy aplikují zároveň s adhezním můstkem, který zaručí jejich dostatečnou přilnavost.
Nová hydroizolace pro balkon
Právě voda je tím důvodem, který způsobil, že dnes musíte svůj balkón pracně rekonstruovat. Celé roky nerušené zatékala do všech částí konstrukce a doslova ji rozežrala zevnitř. Pokud se chcete podobným problémům do budoucna vyhnout, nezapomeňte na kvalitní hydroizolaci.
Použijte hydroizolační stěrku, vybranou s co největším přihlédnutím ke schopnosti překlenout trhliny. Ty nejlepší systémy dokáží překlenout pohyb a trhliny v konstrukci až do výše 3 mm. Zdá se to přehnané, dokud si neuvědomíte, jak intenzivně balkónová konstrukce během ročních období pracuje. Vždyť rozdíl mezi letní a zimní teplotou materiálu může být až 100°C, které způsobuje roztahování a smršťování celé stavby. Tento teplotní šok může snadno způsobit mikrotrhlinky v horní vrstvě dlažby, která pak umožní pronikání vody k základům balkónu. A právě tomu dokáže dobře vybraná hydroizolační stěrka účinně zabránit.
Jak položit novou hydroizolaci
Nasákavý podklad je třeba před aplikací hydroizolace navlhčit, nenasákavý nijak upravovat nemusíte. Některé materiály ale mohou vyžadovat penetraci určenou speciálně do exteriéru.
Vybranou hydroizolační směs nanášejte na celou plochu vyspádovaného povrchu, a to alespoň v tloušťce 2 milimetrů. Jestliže počítáte s větším namáháním povrchu, vložte do první vrstvy stěrky speciální tkaninu za skelných vláken s hydroizolačními vlastnostmi. Ta zlepší odolnost a průtažnost celé vrstvy a navíc zvětší i její tloušťku.
Výběr vhodné dlažby
Pro finální úpravy balkónu volte mrazuvzdornou dlažbu nejlépe s protiskluzovou úpravou. Můžete ji pokládat rovnou na vyschlou hydroizolační vrstvu. Použijte rychletvrdnoucí a deformovatelné lepidlo, které dokáže přenést pohyb a změny v konstrukci způsobené prací materiálů při změně teplot. Lepící tmely vybírejte ze třídy S2 (možno i ze S2) a jeho texturu přizpůsobte druhu obkladu. Světlá dlažba vyžaduje pouze bílé lepidlo. Přírodní materiály citlivé na vlhkost zase rychletvrdnoucí druh. Lepidlo zároveň působí jako další účinný stupeň ochrany proti zatékající vodě.
Finální úpravy
Závěrečné práce při rekonstruování balkónu svépomocí přizpůsobte druhům použitých materiálů.
- Pro finální nátěr celé konstrukce se hodí zejména epoxidové spárovací směsi, které se vyznačují stálobarevností a navíc jsou 100% nenasákavé. Navíc je lze bez problémů čistit běžně dostupnými chemickými přípravky.
- Pokud se s úklidem balkónu příliš párat nehodláte, můžete použít i cenově dostupnější nenasákavé cementové spárovací směsi s krátkou dobou tuhnutí.
- Boční stěny spár ošetřete penetračním nátěrem, který zvýší přilnavost.
- Všechny dilatační spáry vyplňte protiplísňovým ochranným tmelem, využijte takový, který se barevně shoduje s použitou spárovací směsí.
- Při izolaci přírodního obkladu s obsahem vápence použijte silikonový tmel s neutrální reakcí.
Přidejte odpověď