Jsou práce ne zahradě a domácí kutilství vaším oblíbeným koníčkem? Nikdy nevynecháte příležitost, abyste se naučili něco nového? Hledáte způsoby, jak si práci co nejvíce usnadnit? Pak vám přinášíme spoustu užitečných tipů pro všechny oblasti domácích činností, seřazených přehledně podle abecedy.
Beton a jak na něj
Chystáte se míchat beton? Pak byste určitě měli vědět, že nejlepší je do směsi používat jemný říční písek. Ten správný poměr je 1 díl cementu na tři díly písku. Opravdu kvalitní beton pak získáte při poměru 1:2.
Víte, že: beton začne tuhnout už po půl hodině po namíchání? Voda tomu nezabrání, jen snížíte jeho kvalitu.
Brusné papíry od A do Z
Zrnitost brusných papírů je značena podle velikosti brusných zrníček (od 40 do 400). Čím vyšší číslo je, tím jemnější práce papír zvládne.
Skelný papír se hodí na obroušení ploch nábytku před novým nátěrem.
Smirkový papír je určený pro čištění povrchu kovových předmětů.
Brusný papír s karbidem křemíku umí vyrovnat jednotlivé vrstvy nátěrů. Před použitím je třeba celý předmět navlhčit vodou.
Víte, že: dřevo je třeba brousit vždy ve směru růstu letokruhů, jinak hrozí vznik nepěkných rýh?
Dřevo a práce s ním
Při vrtání do dřeva zabráníte odštípnutí okrajů tak, že na místo předpokládaného vyústění otvoru přitisknete pevně dřevěný špalíček. Vrták se zakousne do něj a neroztřepí hrany.
Víte, že: vrzání dřevěných schodů se dá snadno zbavit, Stačí nastříkat do spár ze spodní strany polyuretanovou pěnu a po zaschnutí přebytečný materiál odříznout. Tato úprava ovšem bývá vidět, takže si její použití dobře rozmyslete.
Dřevotříska se nehodí pro výrobu čehokoliv, co později přijde do styku s vodou. I když ji natřete sebepečlivěji, voda se nakonec dovnitř vždy dostane a dřevotříska zevnitř nepříjemně nabobtná.
Dveře a mazání pantů
Určitě víte, že rezavé panty snadno rozpohybujete několika kapkami oleje. U moderních dveří to ale nedoporučujeme. Olej v pantech může způsobit, že dveře už nikdy nebudou držet v poloze, ve které je otevřete – budou se samovolně otevírat nebo zavírat.
Hřebíkové finty
Před prací s hřebíky se postavte na kousek pěnového molitanu. Z něj pak jednotlivé kousky seberete mnohem snáze než z podlahy.
Pokud zatloukáte hřebíky v řadě do dřeva, snažte se, aby nevedly pouze jedním vláknem, jinak se může deska nebo prkno snadno rozštěpit.
Prkna, která se často prohýbají (například díky chůzi po nich) lépe upevní tzv. prstencové hřebíky. To jsou ty, které mají pod hlavičkou zoubky.
Obkladačky a práce s nimi
Pokud pracujete s obkladačkami poprvé, volte raději dlaždice větších rozměrů. Pracuje se s nimi lépe a snadněji najdete nerovnosti ve spárách.
Víte, že: je snazší olámat rohy dlaždice než vyvrtat otvor přímo do jejího těla? Pokládku rozvrhněte tak, aby vám trubky od umyvadla nebo vany vyšly do spojnice mezi čtyřmi kachlíky.
Tip – Jak vybrat přístřešek na auto či na dřevo
Přidejte odpověď