Pracovní oblečení a jak ho vybrat

Montérky jsou kutilským evergreenem, pixabay.com

Pracovní oblečení nemá za úkol jen chránit naše svršky před znečištěním. Při komplikovanějších kutilských pracích nám může ochránit i zdraví a život. A podle čeho dobré pracovní oblečení vybírat?

Pohodlný a praktický pracovní oděv nám může práci okolo domu a na zahradě značně zpříjemnit. A navíc v něm najdete spoustu kapes na nezbytné pracovní pomůcky a nářadí, které díky tomu nemusíte složitě hledat pokaždé, když ho zrovna potřebujete. A pracovní oblečení navíc ani mnoho nestojí, takže jeho pořízení nestojí nic v cestě.

Pracovní rukavice vám ochrání ruce, pixabay.com
Pracovní rukavice vám ochrání ruce, pixabay.com

Jak vybrat pracovní boty

Teplo má začínat od nohou a ochrana při práci zrovna tak. Dobré pracovní boty by měly mít pevnou a hrubou podrážku, dvojité švy a zpevněnu špičku. Boty při práci na stavbách navíc disponují zvýšenou a vyztuženou oporou kotníku, které brání podvrtnutí nohy. Jsou navíc z odolných materiálů (věděli jste, že malta na stavbě dokáže obyčejné holínky úplně zničit?). Proto dejte přednost botám koženým nebo ze speciálních materiálů. Odolnost proti vodě by měla být samozřejmostí.

Pracovní obuv musí mít zpevněnou podrážku i kotník - takos.cz
Pracovní obuv musí mít zpevněnou podrážku i kotník – takos.cz

Pracovní montérky jsou klasika

Měl je už krteček a sejdou se i vám. Pevné kalhoty s kapsami, které drží na pevných švech v kolenou i v rozkroku vás nikdy nezradí a navíc se do nich dá schovat spousta užitečných věcí. Stejně jako ostatní pracovní oblečení se i montérky nejčastěji šijí z bavlněného kepru. To je hrubá bavlněná tkanina, kterou spolehlivě poznáte podle šikmého řádkování na povrchu.

Domácí kutilové i profesionálové rádi doplňují montérky ještě pracovní vestou se spoustou kapsiček. Tyto tzv. montážní vesty sice stojí okolo 1 000 Kč, ale jejich pořízení se rozhodně vyplatí.

Při práci s elektřinou se vyplatí speciální rukavice, pixabay.com
Při práci s elektřinou se vyplatí speciální rukavice, pixabay.com

Snažíte se fušovat do řemesla elektrikářům? Vezměte si na to i jejich vybavení. Elektrikářské rukavice jsou testovány na napětí 500 až 1 000 voltů, což se v případě nehody rozhodně hodí.

Proti žáru třeba při práci okolo krbu dobře ochrání kevlarové rukavice. Pokud nejste příliš šikovní, klidně s nimi přikládejte polena do krbu, což ostatně můžete nabídnout i něžným částem rodiny.

Při práci s motorovou pilou…

Úrazy motorovou pilou patří k tomu nejhoršímu, co se může na úrazové ambulanci v nemocnici objevit. Stačí jedno uklouznutí a… Naštěstí i na to myslí pracovní oblečení. Speciální protipořezový oblek z kevlaru nebo jiných vysoce odolných materiálů odolá i běžícímu pilovému řetězu. Nohy pak ochrání protipořezové holínky s podešví vyztuženou ocelí, od které se pila jen neškodně odrazí.

Při práci s motorovou pilou může protipořezové oblečení ochránit zdraví, pixabay.com
Při práci s motorovou pilou může protipořezové oblečení ochránit zdraví, pixabay.com

Když pracujete ve vlhku

Práce ve vodních kanálech, zahradních jezírkách a dalších vlhkých lokalitách vyžaduje dobrou přípravu. Pracovní oblečení do vlhka je ušité z nylonové, polyesterové nebo bavlněné tkaniny ošetřené vrstvou PVC. Ventilaci zajišťují průduchy na zádech nebo v podpaží. Sehnat se dá vše od pláštěnek a kalhot až po klobouky a kabáty.

Pracovní obečení z PVC se hodí do deště a vlhka, kapo-odevy.cz
Pracovní obečení z PVC se hodí do deště a vlhka, kapo-odevy.cz

Boty mívají uvnitř speciální goretexovou membránu (známou také milovníkům pobytů v přírodě), které nepustí vodu dovnitř obuvi, ale zároveň je dostatečně propustná, aby dovolila vzdušné vlhkosti proniknout ven. V takových botách se nezpotíte o nic víc než v obyčejných botaskách.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.