Dřevo je mezi domácími kutily velmi oblíbený materiál. Je levné, snadno tvarovatelné a možnosti jeho povrchové úpravy jsou takřka nekonečné. Vyrobit si dřevěný věšák, poličku nebo jednoduchou hračku pro děti není těžké. Stačí postupovat systematicky a mít po ruce pár šikovných nástrojů.
Nejvhodnější pro první seznámení se dřevem jsou jeho měkké odrůdy, například dřevo borovicové nebo smrkové. V hobbymarketech jsou k dostání levné dřevěné polotovary, které stačí jen lehce přetvořit do podoby první držáku nebo rámečku na fotografie.
Použití dřeva má hned čtyři výhody:
- snadná manipulace
- lehká zpracovatelnost
- nízká hmotnost a pružnost
- příznivá cena
Pořiďte si kvalitní nářadí
Dřevo se dá lehce upravit do požadovaného tvaru, ale neobejdete se přitom bez palety různých nástrojů a náčiní. Jejich kvalita se odrazí na podobě výsledného výrobku zhruba 50%, to ostatní svede poctivá a pečlivá ruční práce. Ani ten nejlepší řemeslník si zkrátka bez dobrého nářadí neporadí, takže na něm nešetřete. Berte ho jako dlouhodobou investici, protože kdo jednou propadl kouzlu práce se dřevem, ten se ho už nikdy nevzdá.
Nikdy nepracujte z hlavy
Svůj nápad vždy na dřevo nejdříve nakreslete. Staří vám běžné pravítko a obyčejná tužka. Přesnou tloušťku materiálu nebo plánovaný průměr a hloubku otvorů nejsnáze určitě za pomoci posuvného měřidla. Nezapomeňte také na úhlové měřidlo se dvěma pohyblivými rameny, díky kterým naměřené rozměry snadno přenesete i na opačnou část budoucího výrobku.
Není pilka jako pilka
Základní tvar dodáte dřevu prostým vyřezáním pilkou. Při práci mějte na paměti jednoduché pravidlo: velké zuby sice urychlují práci ale také zhoršují kvalitu a přesnost samostatného řezu. Domácí kutilové by měli mít pilky s malými ostrými zoubky. Práci může zrychlit elektrická přímočará pila s vyměnitelnými listy. Jde sice o větší investici ale vyřežete s ní naprosto vše. Při práci se dřevem nezapomínejte na ochranu očí a rukou. Před prachem a odlétávajícími pilinami nebo kousky dřeva ochráníte oči s pomocí i jednoduchých pracovních brýlí.
Pilník a rašple nesmí chybět
Dočišťování uřezaných částí a zahlazování drobných kosmetických vad se bez pilníku a rašple neobejde. Rašple díky hrubým zubům rychle odebere ze dřeva přebytečné vrstvy, zatímco pilníky použijte spíše při finálních úpravách.
Místo dláta vezměte vrtačku
Dříve se otvory do dřeva vyvrtávaly dláty, vy se raději spolehněte na vrtačku. S širokou paletou vrtáků a kruhových nástavců je výroba jakéhokoli otvoru otázkou několika vteřin.
Když spojíme dílek k dílku…
Složitější dřevěné výrobky je třeba spojit z více jednotlivých částí. K tomu dobře poslouží speciální lepidlo, dřevěné kolíky a truhlářské sponky. Při lepení nezapomeňte jednotlivé díly fixovat upínadly (třeba gumou nebo truhlářskými sponkami), aby se ještě před zaschnutím nepohnuly a spoj držel co nejlépe.
Lepení nikdy neprovádějte v příliš vlhkém a ni příliš chladném prostředí. Doba schnutí by se znatelně prodloužila a kvalita spoje by nemusela být 100%. Při lepení pod bodem mrazu se dokonce může stát, že použité lepidlo úplně nezaschne a zůstane mazlavé a lepkavé.
Své první pokusy o lepení dřeva v interiéru si můžete odbýt s lepidlem Herkules. Drží perfektně, snadno se odstraňuje a ještě snadněji aplikuje. Potřené části stačí nechat 1-2 minuty zavadnout a pak přiložit k sobě a zafixovat. Nechte zaschnout přes noc a máte hotovo.
TIP: Při lepení postupujte opatrně, lepidlo vyteklé z řezů se z povrchu dřeva jen velmi těžko odstraňuje a to tím hůře, čím je dřevo tmavší. Pokud situaci přece jen neuhlídáte, vyzkoušejte ředidlo nebo odlakovač na nehty. |
Závěrečná úprava povrchu
Dřevo natřete podle potřeby libovolnými barvami. Při natírání jednotlivých vrstev střídejte používaný směr. První nátěr veďte vodorovně a další kolmo na něj, aby se barva dostala do všech škvír a kryla co nejlépe.
Na závěr můžete hotový výrobek nalakovat a ochránit ho tak před poškozením vnějšími vlivy. Lakované dřevo také vypadá lépe a snadněji se čistí.
Přidejte odpověď