Jak při malování nepřijít o nervy a zároveň zajistit, že vše bude nakonec perfektní. Provedeme vás kompletní procesem výmalby od vhodného výběru odstínu až po finální drobnosti, které díky našim dobrým tipům určitě nepokazíte.
I když se může zdát, že malování bytu patří mezi obyčejné a velmi jednoduché věci, bez pořádného plánování se ani tady neobejdete. Jinak může všechno dopadnout úplně jinak, než jste si původně představovali.
Nepodceňte barevný odstín
Říká se, že muži barevné odstíny rozlišovat neumí, vy byste se o to měli ale přece jenom pokusit. Mezi neonovou a meruňkově oranžovou barvou je totiž zatraceně velký rozdíl. Barvy působí na naši pohodu a momentální náladu a dokáží také úplně změnit atmosféru v místnosti. Opticky ji zvětší nebo zmenší a pohrát si umí i s pocitovou tepelnou pohodou. V místnosti vymalované bledě modře budete mít neustále pocit, že je okolo chladno, zatímco svěže zelené stěny vám umí vrátit náladu i po sebenáročnější práci.
Kdy je třeba škrábat
Ne vždy je třeba začít přípravu na výmalbu škrábáním té původní. Pokud chcete na stěnu lepit tapetu nebo štukovat, škrábání se nevyhnete. Manipulaci s malířskou špachtlí si vyzkoušíte i v případě, že se starý barevný nános začíná odlupovat nebo se na něm tvoří bubliny. Jestliže se pro škrábání rozhodnete, vždy zeď ještě předtím dobře navlhčete.
Usazený prach a díry ve zdi
Než rozmícháte barvy, očistěte všechny stěny od pavučin a prachu. Případné díry zalepte tmelem, který po zaschnutí začistíte jemným brusným papírem. Na závěr nezapomeňte vše přetřít vlhkým hadříkem.
O plísni a mastnotě
Plísně nejenom že kazí dojem z pěkné výmalby, ale navíc jsou i zdraví škodlivé. Vezměte si k ruce speciální chemii, ale počítejte s tím, že ji nejspíše budete muset nanést vícekrát v předem určených intervalech. Mastné skvrny od oleje nebo pastelek vám pomůže odstranit roztok vody a octa v poměru 1:1. Roztok nechte na postiženém místě působit přibližně 3 minuty, a poté skvrnu vymněte vlhkým bavlněným hadříkem.
Příprava místnosti
K samotnému malování místností už vám v tomto bodě chybí jen málo. Je třeba zakrýt podlahy a nábytek plachtou a rámy dveří, okna, vypínače a zásuvky oblepit papírovou páskou. Připravte si také všechny pomůcky na malování.
Nezapomeňte na penetraci
Na penetrační nátěr se často zapomíná a přitom jeho nanesení umí stěnu zpevnit a zvýšit její savost. Penetrováním si navíc můžete ušetřit práci. Pokud plánujete k výmalbě použít barvy s vysokou krycí schopností, jednoduše je přimíchejte i do penetračního nátěru. Nejenom, že díky tomu odhalíte málo natřená místa, ale velmi často se také vyhnete nutnosti druhého nátěru. Na penetraci nesmíte zapomenout hlavně při prvním malování nového podkladu nebo při překrývání oškrábaných zdí. Vyhnete se tak riziku nerovnoměrného přichycení barvy.
Začněte s detaily
Aby bylo samotné malování hotové natošup, začněte od detailů. Nejprve malým štětcem obtáhněte zásuvky, dveřní rámy a vše ostatní, co jste předtím oblepili malířskou páskou. Teprve na závěr si dopřejte uspokojení v podobě jednoduchého vymalování velkých nepřerušovaných ploch. Na velké plochy používejte váleček, který vždy nezapomeňte dobře otírat o malířskou mřížku. První tahy válečkem veďte vždy do písmene V a těmi dalšími je ihned přemalujte. Tak se vám barva dobře překryje hned napoprvé.
Nepolevte v pozornosti ani na závěr
Jakmile barva zaschne, máte téměř hotovo. Stačí odlepit papírové pásky. Abyste s nimi nesundali i čerstvou barvu, objeďte konce jejich hran jemně ostrým nožem. Vše se pěkně zarovná a vyhnete se tak riziku odloupnutí barvy. Teď už stačí pouze sundat všechny krycí fólie a vrátit nábytek do původního stavu. A na dalších 5 let máte svatý pokoj, tedy pokud zase sousedovi nad vámi nepřeteče vana.
Přidejte odpověď