V prvním dílu jsme si ukázali jak se zbavit poškození, která zahradní nábytek přímo ohrožují na životnosti. Dnes si do hledáčku vezmeme nedostatky estetické, které ale často dokáží potrápit úplně stejně. Naučíte se, jak odstranit nepěkné škrábance a vrátit dřevu původní čistotu a lesk.
Opět si vyhlédněte den, kdy je pěkně horko a slunečno bez hrozících přeháněk. Ošetření 6-8 kusů nábytku vám totiž zabere alespoň 12 hodin, tedy pokud na něm nenecháte přirozenou patinu. Za tu námahu to ale rozhodně stojí.
5. Škrábance a rýhy ošetřujte s trpělivostí
Někomu se mírné nedokonalosti povrchu líbí, protože s sebou nesou nostalgický nádech patiny, který je v poslední době tak populární. Pokud ale mezi fanoušky vintage stylu zrovna nepatříte, stačí, když povrch nábytku jemně zbrousíte a zarovnáte. Tak se zbavíte i škrábanců a jemných rýh.
Budete k tomu potřebovat spoustu trpělivosti. Začněte brusným papírem, se zrnitostí 80 a pomalu se dopracujte až k 220. jakmile odstraníte jemnou vrstvičku dřeva z povrchu nábytku, zmizí i estetické nedostatky.
S otlačenými místy si výborně poradí kapka vody a fén. Dřevo zkrátka trochu namočte a potom vyfénujte. Budete s úžasem pozorovat, jak se prohlubně ve dřevě postupně vyrovnávají a vyhlazují.
6. Jak oživit dřevěný masiv
Ultrafialové záření nemá v horkých letních dnech negativní vliv nejenom na vaši pokožku. Stejně trpí i dřevo a zahradní nábytek tak získává nehezký bělavý odstín. Poku odstraníte povrchovou vrstvu, oživíte tím i původní barvu dřeva. A jak na to?
Nejdříve si vezměte k ruce brusný papír se zrnitostí 80 a celé lehátko nebo lavičku pečlivě přebruste. Poté povrch jemně navlhčete, nechte zaschnout a pokračujte zrnitostí 180. Jakmile bude povrch dokonale hladký a svěží barvy, ošetřete ho olejem na dřevo. V současné době jsou populární oleje z exotických ingrediencí, ale stejně dobře vám poslouží i olej lněný a to i na nábytek z tropického dřeva. Olej nanášejte pečlivě v několika vrstvách a nevsáknutou tekutinu odstraňte hadrem.
Olej na vzduchu vykrystalizuje a stane se pevnou součástí struktury dřeva. Použitou hadru nikdy neházejte do uzavřené nádoby na odpad, vlivem tepla by se mohla vznítit.
7. Vraťte nábytku lesk s novým nátěrem
I když nový nátěr udělá pro krásný vzhled zahradního nábytku zdaleka nejvíce, přikročíme k němu až nakonec po provedení všech nezbytných úprav. Není třeba brousit starý nátěr až na dřevo. Postačí, když brusným papírem odstraníte jen jeho uvolněné zbytky a na místech, kde ještě drží, povrch pouze zdrsníte. Opalování starého nátěru nebo použití chemických odstraňovačů nedoporučujeme. K jejich používání je potřeba trocha zkušeností, jinak celá akce skončí zklamáním.
Při novém nátěru použijte dvě barvy. Tu první jako ochranu podkladu, druhou jako účinný štít před účinky ultrafialového záření. Na syntetickou barvu vždy používejte štětec s přírodními štětinami a vrstvy nanášejte kolmo na sebe, aby tahy štětcem nebyly vidět. Nechte zaschnout a můžete si svůj nový zahradní nábytek ihned začít užívat.
Přidejte odpověď