Tipy pro perfektní naostření nože v domácích podmínkách

Brusný kámen je pro nůž nejlepší, pixabay.com

Tupý nůž je mnohem nebezpečnější, než ostrý. Při práci je potřeba na něj více tlačit a když se náhodou smekne, utržená rána obvykle stojí za to. Proto je třeba se o zdraví našich nožů dobře starat. A jaké jsou možnosti?

Brusku po prababičce vyhoďte

Také máte doma starou kuchyňskou brusku tvořenou dvěma řadami kovových koleček, které se při protahování nože kříži v ostrém úhlu a tím ostří brousí? Tak ji zahoďte tím způsobem ostření se zároveň nůž neuvěřitelně ničí. Malé zoubky se postupně prohlubují a za pár let ho můžete vyhodit. Existují mnohem lepší způsoby.

Brusné kameny

Brusný kámen je pro nůž nejlepší, pixabay.com
Brusný kámen je pro nůž nejlepší, pixabay.com

Často k nim přistupujeme s nedůvěřivostí a přitom jejich použití chce jen trochu praxe. Broušení s nim je sice delší, zato nad ním však máme plnou kontrolu – od úbytku materiálu ostří přes úhel broušení až po jeho typ. Brusky z kamene lze koupit buď z přírodních nebo syntetických materiálů a není mezi nimi prakticky žádný rozdíl. K použití v domácnosti se nejčastěji používají oboustranné syntetické brusné kameny. Jedna strana má vyšší zrnitost a to druhá naopak jemnější.

A jak používat brusný kámen? Není to tak těžké, jak to vypadá. Nejdříve použijte stranu s hrubší zrnitostí. Nůž po něm veďte takovým způsobem, jako byste chtěli odříznout velmi tenký proužek kamene. Tlak vyvíjejte rovnoměrně po celé délce ostří a hlídejte si, abyste na obou stranách ostří použili stejný počet tahů.

Teď přijde ke slovu jemnější strana brusného kamene. Ostří na nabroušeném noži má v tuto chvíli nepravidelné jemné zoubky, které je třeba začistit. Brusný kámen navlhčete (vodou nebo rostlinným olejem) a nůž opět nabruste – tentokrát jemnými krouživými pohyby. Nejdříve po jedné straně a pak po druhé, opět zhruba stejný počet. Nakonec nožem několikrát přejeďte po nějakém měkkém dřevě (díky tomu zbavíte jeho povrch kovových pilin), opláchněte ho pod studenou vodou a můžete ho znovu používat.

Ocílka nůž nenabrousí

I když ji v domácím repertoáru najdeme poměrně často, používáme ji špatně. Ocílka neslouží k broušení nožů, ale pouze k udržování jejich nabroušeného ostří. Čím hrubší je povrch ocílky, tím rychleji ubírá z materiálu čepele. Ocílka by měla být vždy větší než broušený nůž, jinak se vám s ní nebude dobře pracovat. A jednou za čas se bez klasické broušení stejně neobejdete.

Úskalí elektrických brusek

Moderní doba nám přináší i vymoženosti v podobě elektrických brusek. Práce s nimi je o mnoho rychlejší než s bruskami mechanickými – broušení trvá jen několik sekund. Tento komfort je však zmenšen faktem, že materiál ostří ubývá mnohem rychleji. Svůj oblíbený nůž proto s elektrickou bruskou raději neseznamujte, jinak vám za pár let nezbude nic jiného, než se poohlédnout po novém.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.