Pergola pro nádherné letní večery – co by měla mít?

Zahradní pergola může mít mnoho podob, pixabay.com

Teplé letní večery se kvapem blíží, ale vy se na ně můžete připravit už dnes, ještě s dostatečným předstihem. Dobře připravená zahradní pergola vám totiž kromě příjemného místa k posezení přinese i bezpečné zázemí bez otravného bodavé hmyzu. A co je pro to třeba udělat?

Základní ochranu před polétavým hmyzem tvoří sítě. Můžete jimi zabezpečit vchody do pergoly. Když je srolujete a pověsíte nad vchod, nebudou nikomu překážet. Před plánovaným posezením v pergole je jednoduše stáhnete a žádní komáři na vás nebudou moct. Na všechny zahradní pergoly ale instalaci sítí umožní. Jak jinak se tedy komárům bránit?

Osvětlení pergoly krásné a účinné zároveň

Zahradní pergola může mít mnoho podob, pixabay.com
Zahradní pergola může mít mnoho podob, pixabay.com

Světlo přitahuje komáry stejně spolehlivě jako můru plamen táboráku. Bohužel malí krvesajové nejsou světlem fascinováni natolik, aby nás kvůli němu nechali na pokoji. Myslete tedy při osvětlování pergoly i na ně.

Na trhu existuje celá řada druhů venkovního osvětlení. Záleží jen na vás, jestli chcete svou pergolu vybavit moderně nebo jí spíše dodáte nádech romantiky. Dobře budou vypadat například závěsné lampy s nastavitelnou délkou nebo jednoduché nástěnné lucerny.

K osvětlení přístupové cesty můžete zvolit zapuštěná venkovní svítidla, která nijak nenaruší estetiku prostoru nebo solární lampičky, jejichž provoz vás nebude stát ani korunu. Proti komárům kupte jednu nebo dvě elektrické lampy a lapače, které jejich drobná tělíčka spálí pokaždé, když se přiblíží dostatečně blízko.

Starost o své pohodlí můžete svěřit i repelentním svíčkám. Nejčastěji se prodávají s vůní citronely nebo citrónové trávy a vydrží hořet i několik večerů.

Proti komárům bojujte i květinami

Pergola zasazená ve svěží zeleni vypadá v zahradě velmi krásně. Rostliny okolo ale mohou mít i velmi praktický účel – zapudí od vás komáry a jiný bodavý hmyz. A které jsou v roli strážců vašich letních večerů nejosvědčenější?

Citrónová tráva bojuje proti komárům s nevídaným zápalem, její velmi silné aroma totiž hmyz nemůže vystát a raději odletí někam hodně daleko. Pěstování citrónové trávy není těžké. Dobře se jí daří ve světlém polostínu, ale i přímo na slunci. Vystačí si s občasnou zálivkou. Jen počítejte s tím, že se velmi ráda rychle rozrůstá po celém záhonu a často i mimo něj.

Máta peprná patří také k bylinkám, kterým se komáři vyhýbají obloukem. Její účinky můžete posílit, když si několik větviček rozetřete po holé kůži. K rychlému a bujnému růstu potřebuje jen dostatek místa a vody.

Měsíček zahradní je známá léčivka ale i nesmiřitelný bojovník proti veškerému hmyzu. Zasazený v okolí pergoly zahání komáry, zatímco u ředkviček nebo jiné zeleniny brání její listy proti nájezdům nevítaných žravých návštěvníků. A navíc si z jeho květů můžete udělat hojivou mast. Měsíček snadno vypěstujete ze semínek zakoupených v květinářství a příští rok se na zvoleném místě už vysemení sám.

Rozmarýn lékařský známe hlavně ze středomořské kuchyně. Daří se mu všude tam, kde je půda propustná s dostatkem slunečního světla. Komárům opravdu vadí. Pěstovat ho můžete na záhonu i v květináči. Přenosné nádoby můžete navíc s klidem večer postavit doprostřed stolu a vyhánět bzučící hmyz i od svého jídla.

Zahradní pergolu můžeme rovněž využít jako ideální místo pro sušení zeleniny a svazků kuchyňských bylinek. Okolo vchodu se určitě vyplatí rozmístit ty s repelentním účinkem. A které to jsou? Především česnek a cibule, vedle nesáhnete ani s libečkem nebo s šalvějí. A vše můžete doplnit vratičem natrhaným podél polní cesty. Ten sice při vaření nevyužijte, ale zavěšený u stropu vypadá velmi pěkně. Naopak populární levandule komárům nevadí, s úspěchem ji lze použít jen proti molům.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.