Jak zazimovat chatu? Připravte se s předstihem

Jak zazimovat chatu, pixabay.com

Nastupující podzim nám stále častěji ukazuje svou nepřívětivou tvář a definitivní odjezd z chaty se pomalu blíží. Co všechno je třeba udělat ještě předtím, než se v zimních měsících usadíte u teplého rodinného krbu?

Největším nepřítelem zazimovaných chat je voda ve všech možných skupenstvích, nízké teploty a nevítaní zvířecí návštěvníci. Naštěstí na ně stačí několik jednoduchých triků, které vám nezaberou více než jedno odpoledne. A začneme pěkně od začátku.

Nezvaným hostům vstup zakázán

Drobní hlodavci nebo hmyz se uvnitř obytných prostor neobjeví jen tak. Blízkost lidí jim většinou vadí a pro své chování musí mít docela pádné důvody. Tím nejdůležitějším bývá zpravidla jídlo. Zbytky se spíží je dokáží přilákat více než spolehlivě ale nezapomínejte ani na nejrůznější trvanlivé potraviny v bednách a krabicích. Všechno musí pryč, na místě by neměly zůstat ani drobky a mámivá vůně. Té se zbavíte použitím roztoku octa, který důkladně vytřete všechny rohy a kouty.

Vyplatí se rozmístit i různé druhy pastí na hlodavce nebo infrazvukový plašič, který oceníte hlavně v jarním období ještě před tím, než se na chatu definitivně vrátíte.

Hlodavce přilákají hlavně zbytky potravin, pixabay.com
Hlodavce přilákají hlavně zbytky potravin, pixabay.com

Najděte vodě cestu

Tající voda ze sněhové čepice nebo vydatné zimní deště mohou z vaší chaty udělat podmáčený bungalov. Pokud nechcete na jaře sčítat škody z vytopení, prošťouchněte a vyčistěte před zimou všechny okapy a opravte každou i sebemenší trhlinku. Nezapomeňte na komín a zákruty střechy. O dveře u horských chat pak opřete velké prkno v úhlu 45°C, které vám zaručí hladký vstup dovnitř, i když bude sněhu po kolena.

Před zimou je třeba okapy vyčistit, pixabay.com
Před zimou je třeba okapy vyčistit, pixabay.com

Nedejte šanci plísním

Většinu chat není přes zimu možné temperovat, ale to neznamená, že musíte za pár měsíců vstoupit do kutlochu páchnoucího zatuchlinou. Základem je vhodná podlahová krytina – nenechávejte na podlaze PVC, koberce ani kožešiny. Veškerý nábytek odsuňte od stěn a nezapomeňte otevřít všechna dvířka i zásuvky. Totéž udělejte s ledničkou, samozřejmě poté, co ji vypnete a vymyjete. Vyplatí se také rozmístit několik odvlhčovačů a pravidelně kontrolovat jejich stav.

Plísním se daří všude tam, kde je vlhko, pixabay.com
Plísním se daří všude tam, kde je vlhko, pixabay.com

Nepotřebná voda musí pryč

Před mrazy zabezpečte také veškeré potrubí a to jednoduše tím, že z něj vodu vypustíte a zabráníte tak jejímu rozpínání za mrazivých nocí. Nezapomeňte ani na potrubí u radiátoru nebo bojleru. Pokud vodu z nějakého důvodu vypustit nemůžete, přidejte do systému trochu lihu nebo solný roztok jako prevenci.

Vodu vypusťte i z potrubí u umyvala nebo bojleru, pixabay.com
Vodu vypusťte i z potrubí u umyvala nebo bojleru, pixabay.com

Myslete i na zloděje

Před nenechavými dvounohými návštěvníky vás nejlépe ochrání bezpečnostní dveře a mříže v oknech. Pro jistotu ale vezměte domů vše, co je jen trochu cenné a také veškerou elektroniku. Vhod vám přijde i pojištění, protože zloděj, který v objektu nenajde nic cenného často alespoň poničí interiér nebo vysklí okna. Pár tisíc od pojišťovny vám pak pomůže dát všechno rychle do pořádku.

Mříže v oknech jsou proti zlodějům nejúčinnější, pixabay.com
Mříže v oknech jsou proti zlodějům nejúčinnější, pixabay.com

Vloupání do chat je každoročním strašákem všech majitelů. Policie ČR doporučuje využívat tzv. fotopasti. Jsou to speciální zařízení, která skrytě monitorují určitý prostor a v případě jeho narušení zachytí snímkem pachatele. Zároveň umí odeslat fotografii okamžitě vám na mobil nebo e-mail. Vy tak můžete rychle jednat a svou chatu zachránit před zloději. Vyberte si fotopasti od prodejce Infoto. Nabízí nejlepší značky jako například Bunaty nebo Predátor.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.