Jak zatočit s alergeny v bytě

Alergii může zhoršit i nesprávné větrání, publicdomainpictures.net

Pylová sezóna u nás trvá i deset měsíců, proto ani příchod chladnějšího počasí nemusí alergikům vůbec ulevit. Navíc si celou řadu alergenů pěstujeme v bytě, ani o tom vlastně nevíme. Jak se tedy chovat, abychom měli prostředí v bytě co nejčistší a nejzdravější?

Větrejte, i když je smog

Správné větrání stále řada z nás tak úplně neovládá. Svou vinu na tom mají i média, která nás neustále informují o špatném vzduchu ve městech a na vesnicích, ale už neporadí, co s takovou situací dělat. Řada lidí si proto myslí, že je v zimě lepší nevětrat vůbec. Že takové chování pouze podpoří růst plísní a dalších patogenů si pak už neuvědomí.

Útoky alergenů nekončí ani v zimě, flickr.com
Útoky alergenů nekončí ani v zimě, flickr.com

Větrat je třeba krátce a intenzivně. Při teplotách nad bodem mrazu otevíráme okna dokořán na pět minut, v mrazech pak na tři minuty. Vždy stáhneme topení ale nevypínáme ho. Platí to i pro smogové dny. Větráme vždy před odchodem do práce, protože ve vyvětrané místnosti by neměl nikdo alespoň 2-3 hodiny pobývat, aby měl aerosol dost času se usadil a nevstupoval do dýchacích cest. Dobře se takto větrá hlavně ložnice.

Využít můžete také systém řízeného větrání, napojený na vhodné čerpadlo. Hodí se například tepelné čerpadlo vzduchu-vzduch.

Vybavte se protipylovými síťkami

Při větrání opatřete okna síťkou, flickr.com
Při větrání opatřete okna síťkou, flickr.com

I když se to teď na podzim může zdát jako příliš pozdní rada, opak je pravdou. Jediné klidové dny bez pylů u nás najdeme v listopadu a prosinci a to pouze tehdy, nevane-li k nám vítr ze středomoří, nesoucí s sebou pyl olivovitých a myrtovitých rostlin.

Instalace speciálních sítěk do oken se proto určitě vyplatí. Vždyť ty nejlepší dokáží zachytit až 90% pylových zrn a dalších alergenů a navíc vás účinně ochrání před pronikáním hmyzu, který se s příchodem chladnějších teplot přirozeně stahuje do našich domovů.

Jak zatočit s alergeny v domácnosti, pixabay.com
Jak zatočit s alergeny v domácnosti, pixabay.com

Postavte si šatnu

Příležitost pro kutily se naskýtá hned v předsíni. Věděli jste, že si spoustu alergenů přinesete domů sami, například na kabátu nebo batohu? Postavte speciální skříň s dobře sedícími dveřmi, do které všechny svršky ihned po příchodu domů uložíte. Rozhodně odolejte pokušení projít se v bundě až do šatní skříně umístěné v ložnici. Spaní s alergeny je totiž pro zdravotní stav alergiků zdaleka nejhorší.

Přizpůsobte si bydlení

Koberce paradoxně výskyt polétavého prachu snižují, pixabay.com
Koberce paradoxně výskyt polétavého prachu snižují, pixabay.com

Pro bydlení alergiků se nejlépe hodí rovné a čisté povrchy jen s minimálními plochami pro lapání prachu. Pokud jste v záchvatu paniky vytrhali z bytu všechny koberce, nainstalujte je postupně zase zpět. Nejnovější světové průzkumy totiž dokazují, že schopnost koberce zachycovat prach způsobuje jeho průměrně 2x nižší koncentraci v ovzduší místnosti, což je pro alergiky doslova darem z nebes. Myslet samozřejmě musíte i na pravidelné čištění a údržbu. Nejlepší jsou pro tento účel vysavače se speciálními filtračními systémy. Na ostatní povrchy vám postačí mokrý hadr. Zcela jistě nepoužívejte, koště, protože to jen zbytečně víří prach.

TIP: Máte-li v bytě optimální vzdušnou vlhkost mezi 55-60%, účinně tím zamezíte množení plísní a roztočů. Pokud je to nutné, nebojte se použít zvlhčovač vzduchu nebo přímo klimatizaci.

Mobilní klimatizace mohou se správnou vlhkostí vzduchu pomoci, chytry-obchod.cz
Mobilní klimatizace mohou se správnou vlhkostí vzduchu pomoci, chytry-obchod.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.