Jak vyrobit houpačku na zahradu

Nejrůznější houpačky a houpadla jsou evergreenem dětských hřišť už odedávna. Nemusíte se spoléhat na drahou nabídku specializovaných obchodů. Ty nejjednodušší zvládnete vyrobit i sami doma a to jen s několika základními pomůckami.

Malá pneumatika, velká radost

Houpačka z pneumatiky je klasikou, pixabay.com
Houpačka z pneumatiky je klasikou, pixabay.com

Začneme úplně tou nejzákladnější dětskou houpačkou, která má základ vytvořený z kusu pořádného provazu a automobilové pneumatiky. Pneumatiku důkladně osprchujte (budete se divit, kolik špíny vyplavíte z jednotlivých záhybů) a jeden konec omotejte pevným lanem nebo i řetězem, pokud máte. Druhý konec zavěste na strom tak, aby byl kmen v dostatečné vzdálenosti.

Nebo vyrobte houpadlo sofistikovanější a pohrajte si s jeho připevněním ve čtyřech bodech, jako na následujícím obrázku.

Další varianta pneumatikové houpačky, pixabay.com
Další varianta pneumatikové houpačky, pixabay.com

Houpačka ve tvaru plotny

Také nejde o nic těžkého. Stačí najít kus pevné látky, kůže nebo gumový pás a opatřit ho po stranách otvory, kterými protáhnete lanko nebo řetěz. U hodně pružných materiálů použijte raději dírky dvě – houpačka se nebude tolik naklápět. Jde o zajímavou alternativu oproti klasickému provrtanému prkénku.

Prkénko, dva provázky a houpačka je na světě, pixabay.com
Prkénko, dva provázky a houpačka je na světě, pixabay.com

Dobře vám poslouží i ocelový plech o síle 6-10 mm, který se při zatížení mírně prohne, ale zároveň dostatečně pruží. Nejdříve je třeba ztupit pilníkem všechny hrany a pak je ještě vyhladit smirkovým papírem. Zbývá ještě vyvrtat po stranách čtyři otvory, ke kterým můžeme buď přivařit očko ze silného drátu nebo použijeme silné šrouby (nehodí se typy se závitem po celé délce, které při zatížení snadno praskají).

Na ně připevníme oko silného řetězu – pokud se vám opět nechce svářet, poslouží dobře horolezecká karabina.

Houpačka z palet za pár minut

Nábytek z palet je v posledních letech velmi populární. Ale z tohoto poddajného materiálu můžete stejně snadno vyrobit i houpačku. Stačí k sobě sešroubovat dvě velké palety a zavěsit je na vhodný trám nebo strom. Získáte tak pohodlnou a dostatečně prostornou houpačku, na které si s klidným svědomím můžete i zdřímnout.

Bát se nemusíte ani kompletního rozebrání palety na jednotlivá prkénka. Dostatečně dlouhé zápustné šrouby udrží pohromadě i houpačku z dřevotřísky, takže proč by to stejně hravě nesvedly i s tou paletovou?

Houpačku lze zavěsit klasicky do dvou bodů, ale při zavěšení v jednom bodu získáme navíc kromě klasického houpání ještě možnost pohybu do stran. Snadno to zvládne například řetěz omotaný kolem karabinky a kmenu.

Na houpačce z palet si můžete i zdřímnout, pinterest.com
Na houpačce z palet si můžete i zdřímnout, pinterest.com

Dvě zahnuté trubky na houpačku

Našli jste ve stodole třeba starý rám z náklaďáku, staré vodovodní trubky nebo železná futra? Stačí, když najdete dva stejně dlouhé a zahnuté kousky a máte bytelný základ na houpačku. Trubky stačí na obou koncích opatřit dírkami, připevnit k nim dřevěné sedátko a opěrku a uchytit řetěz ve čtyřech bodech tak, aby se houpačka dala pohodlně vyvážit.

Toho docílíte snadno, stačí připevnit zadní řetízky, houpačku vyrovnat a upevnit i přední. Aby se houpačka co nejplynuleji houpala, musí být vzdálenost od horních kroužků k závěsnému rámu alespoň 3x větší než od horních kroužků směrem k dolnímu uchycení řetízku.

Domácí houpačky sice nevypadají tak efektně jako ty profesionální, ale zábavu si na nich užijete stejnou, pixabay.com
Domácí houpačky sice nevypadají tak efektně jako ty profesionální, ale zábavu si na nich užijete stejnou, pixabay.com

Konečná úprava houpačky

Dřevěnou houpačku pro delší výdrž natřete voděodolnou vrstvou, která odolá plísním a houbám a nakonec použijte libovolnou barvu na dřevo. Pro nátěry kovových houpaček se nejlépe osvědčily barvy určené na střechy – snesou změny teplot, jsou pružné a velmi odolné mechanickému otěru. Seženete je buď ve dvou plechovkách jako základní a vrchní barvu nebo za menší příplatek už jako hotový výrobek s vlastnostmi spojujícími obě zmíněné vrstvy, který stačí nanést pouze jedním nátěrem.

Houpání je zábava pro malé i velké, pixabay.com
Houpání je zábava pro malé i velké, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.