Jak vyhnat klíšťata ze zahrady

Dlouhá tráva a bujná zeleň je pro klíš´tata přímo rájem, pixabay.com

Vydatné jarní deště kombinované s vysokými teplotami během dne jsou pro vývin klíšťat přímo ideální. Kousnutí od těchto parazitů bolí a navíc může být smrtelně nebezpečné, díky nemocem, které přenášejí. Zahrada by měla být místem, kde se před klíšťaty cítíme bezpečně. Jak toho ale skutečně dosáhnout?

Nejdříve se podíváme na zoubek několika mýtům o klíšťatech. Také věříte, že na vás mohou skočit ze stromů nebo že je můžete natrvalo vyhubit speciální chemií? Pak vás zklameme. Klíště je slepé (rozeznává jen světlo a tmu) takže by dokázalo na strom vylézt jen stěží, o nějakém cíleném skoku dolů ani nemluvě. Mnohem raději se proto zdržuje na nízkých keřích, vysokých travinách nebo popínavých rostlinách. Tady dokáže svého budoucího hostitele vycítit mnohem pohodlněji. A ve chvíli, kdy je nic netušící kořist v dosahu jeho kusadel, se svého dočasného útočiště pustí a vydá se na cestu za potravou.

Ani chemie proti klíšťatům mnoho nezmůže. Využívají totiž velmi sofistikované dopravní cesty. Na ohraničeném území je sice na pár dní vyhubíte, ale velmi brzy se sem zase vrátí, zavěšené na srsti hlodavců nebo v peří ptáků.

Dlouhá tráva a bujná zeleň je pro klíš´tata přímo rájem, pixabay.com
Dlouhá tráva a bujná zeleň je pro klíš´tata přímo rájem, pixabay.com

Semeniště klíšťat si ohlídejte

Klíšťatům se daří všude tam, kde je teplo a vlhko. Na našich zahradách to bývá typicky kompost. Veškeré rostlinné zbytky proto ukládejte co nejdál od společných částí zahrady, nejlépe někam do nevyužívaného rohu. Přesun klíšťatům ztížíte, pokud budete v okolí kompostu pravidelně sekat trávu a zastřihovat keře a stromky.

Nejlepším řešením jsou uzavřené kompostéry, do kterých se v horní části přisypává odpad a z té spodní se odebírá zkompostovaná zemina. Při jejich použití je ale třeba počítat s vyšší spotřebou různých rosltinných zbytků; od kuchyňského odpadu až po zahradní plevel. Jestliže kompostér používáte hlavně na posekanou trávu a shrabané listí, musíte se spokojit s tím obyčejným.

Vytvořte v zahradě nárazníkové zóny

Udělejte ze své zahrady místo, které bude vyhovovat vám a ne klíšťatům. Zbavte je možnosti jednoduchého cestování a hledání nového hostitele. Stačí vám k tomu čtyři jednoduché kroky.

  1. Zbavte se všeho, co na vaši zahradu prorůstá odjinud. Typicky to mohou být třeba kapradiny nebo dlouhá tráva ze sousedního pozemku. Pro klíšťata je to skvělá skluzavka přímo k vám.
  2. Chodníky a přístupové cesty vydlážděte nebo vysypte pískem či drobnými kamínky. Použít můžete i mulčovací kůru. Stejně vybavte i místa, kde se často scházíte k posezení nebo kde si hrají děti.
  3. Ptačí krmítka umístěte co nejvíce ke kraji zahrady. Ptáci budou mít klid a vy pokoj od klíšťat.
  4. Udržujte vždy trávu sestříhanou co nejvíce – tzv. anglický trávník. Pečlivě vytrhávejte trsy trávy podél okrajů chodníků a cestiček a dobře zastřihujte všechny okrasné keře tak, aby na cesty nezasahovaly.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.