Jak správně odzimovat chalupu

Letos nám jaro klepe na dveře o něco dříve, takže je nejvyšší čas začít s odzimováním chaty nebo chalupy. Pokud si ale myslíte, že velká vlna teplého vzduchu udělá vašemu letnímu útočišti po zimě dobře, ošklivě se pletete.

Ještě než do své chaty vkročíte, dejte si trochu načas a pořádně ji prohlédněte ze všech stran. Hledejte tmavá místa na omítce nebo jiné známky toho, že její stěny poškodila voda. I když jste na podzim všechny vodu z vodovodních trubek vypustili, mohlo se snadno stát, že nějaká zůstala například v sifonu nebo ve vodovodním kohoutku. Díky značným změnám teplot letošní zimy pak mohly tyto vodní zbytky zatéct dovnitř do stěny chalupy a poškodit ji. Než se do čekoholiv pustíte, zavolejte raději odborníka. Sami totiž budete místo průniku a způsobené škody určovat jen těžko.

Na dveře nespěchejte

Pálí vás v ruce hoblík, když otevíráte dveře a ty drhnou o zárubně nebo rovnou o hliněné zápraží? Neukvapujte se. Dřevo v zimě jenom trochu pracovalo a do tří týdnů by mělo být zase všechno v pořádku. Stát se to může i u oken nebo okenic. Dům si jednoduše sedá a to se uspěchat nedá. Pokud ani za pár týdnů nebude všechno fungovat tak, jak má, dveře či okna vysaďte, obruste a nakonec opět přetřete barvou. Pokud byste svým zásahem náhodou někde vyrobili nesedící mezery, použijte samolepicí izolační těsnění.

Odzimování chalupy, pixabay.comVětrání dejte čas

Myslíte si, že vaší chalupě nejlépe prospěje, když do ní okamžitě pustíte plnou dávku teplého jarního vzduchu? Zklameme vás. Na takový větrací šok mohou studené stěny reagovat srážením vlhkosti. Ta potom začne rozežírat omítku a mohou zde vyrůst i velmi odolné plísně. Zatuchlého vzduchu se proto raději zbavujte pěkně pomalu.

Nezapomeňte na okapy

Velkou pozornost byste při své prohlídce měli věnovat i okapům a střeše. Ujistěte se, že jsou všechny cesty pro dešťovou vodu bez problémů průchozí. Žlaby můžete vyčistit dlouhou tyčí nebo speciálním nástavcem, který seženete v každém hobbymarketu. Jestliže některá část okapu už viditelně dosloužila, bez okolků ji vyměňte. S dnešními stavebnicovými systémy do půjde snadno.

Záleží i na komínu

Jakmile se na své chatě začnete cítit příjemně i bez nutnosti neustálého zatápění, podívejte se na zoubek komínu. Vizuálně ho zkontrolujte a ideálně i dobře protáhněte. K tomu dobře poslouží stará známá kominická štětka. Tu můžete dovnitř komínu obvykle spustit přímo ze střechy nebo skrz speciální dvířka, která mají některé modely zabudované. A zapomenout byste neměli ani na kouřovod. Naprostou jistotou bude v tomto ohledu nechat udělat profesionální revizi komínu. O její povinnosti dané zákonem ani nemluvě.

Lednička, peřiny a to ostatní

Jako první zkontrolujte pasti na hlodavce. Jestli se nějací chlupatí škůdci chytili, začne to ve vašem domku brzy zavánět. Provětrejte peřiny a všechny textilie, které v chatě zůstaly a prověřte zdravotní stav každého kousku nábytku. Po ruce mějte přípravky proti plísním a dřevokazným houbám. Nakonec si nechte chladničku. Důkladně ji vymyjte octovou vodou (v poměru 1:10), vytřete dosucha a nechte alespoň půl dne odvětrat. Teprve poté ji zapněte.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.